yg
Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
medar
Ahmet Kaan ERÖNCEL
Köşe Yazarı
Ahmet Kaan ERÖNCEL
 

İLAN, REKLAM!

Herkese Merhaba, Bi düşünün lütfen; Bir gün işten geliyorsunuz, Evin kapısında bir reklam posteri. Eşiniz diyorki; “Bu akşam yemeğine Musakka yaptım, Hayırlı Olsun” Evin içinde salonun ortasında bir reklam daha; Bu sefer kızınız; “Matematik sınavından 100 aldım. Hayrını Görün” İyi de bu reklam konusu olup posterlerle gözünüze sokulan şeyler hayatın olağan akışı içinde herkesin kendi payına düşen iş/ödev/sorumluluk değilmi?? Ertesi gün sizde gaza geldiniz ve tam apartman girişine ışıklı bir panoya bir reklamda siz astınız! “Bayram ikramiyemiz Hayırlı Olsun”!! Farkındayım, çok abartılı örnekler oldu. Ama son zamanlarda yaşadığımız gördüğümüz izlediğimiz durumdan farklıda değil bu. Belediyelerimizin yaptığı reklam çalışmalarından bahsediyorum. Yazının girişindeki örneklerden durumun farkı nedir? Kendisine yüklenmiş olan, göreve gelmeden, seçim aşamasında talip oldukları iş nedir?? Bir bakalım “Belediye” nin görevleri  nelermiş?  “Belediye öncelikle imar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı; çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık; zabıta, itfaiye, acil yardım, kurtarma ve ambulans; şehir içi trafik; defin ve mezarlıklar; ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar; konut; kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor; sosyal hizmet ve yardım, evlendirme, meslek ve beceri kazandırma; ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapar veya yaptırır.” Diye tarif ediliyor kitaplarda. Yani reklamı yapılan, zaten görevleri.  Ve üstelik bu reklamların yapılması için bütçeler ayrılıp, ihaleler açılıp, zaten ihale ile kiraya vermiş olduğunuz billboradları tekrar kiraladığınız adamdan kiralayıp, Bunları yönetmek için bir ajans vb. kurumla anlaşıp, posterler bastırıp, asmanın, Zaten yapmakla mükellef olduğunuz bir işi “Reklam” etmenin mantığı izahı nedir? İşinizle alakalı, çok çok yeni hiç benzeri olmayan, size özgü size münhasır bir iş yaparsınız, O konun halka tanıtımı için kullanılır. Bu anlaşılır. Ama kusura bakmayınız  yol yaptık hayırlı olsun, Çeşmeden su akıyor hayırlı olsun, otları yolduk hayrını görün gibi şeyler içinde bu kullanılmaz. “Müsrifliktir” tek kelime ile. İçinde olduğumuz dijital zamanlarda komik bile kalır. O kocaman billboradlarda yapılan “zaten yapılması zorunlu görev olan” işlerin reklamı yerine, 3-5 metre daha yol, 5-10 çöp bidonu, 5-10 öğrenciye daha destek,  Garibana evsize çaresize aş, giyecek olsa daha “Hayırlı” olmazmı? Kalın Sağlıcakla. “Bu yazımızıda yazdık. Hayırlı olsun.”  :)          
Ekleme Tarihi: 19 Temmuz 2021 - Pazartesi

İLAN, REKLAM!

Herkese Merhaba,

Bi düşünün lütfen;

Bir gün işten geliyorsunuz,

Evin kapısında bir reklam posteri.

Eşiniz diyorki; “Bu akşam yemeğine Musakka yaptım, Hayırlı Olsun”

Evin içinde salonun ortasında bir reklam daha;

Bu sefer kızınız;

“Matematik sınavından 100 aldım. Hayrını Görün”

İyi de bu reklam konusu olup posterlerle gözünüze sokulan şeyler hayatın olağan akışı içinde herkesin kendi payına düşen iş/ödev/sorumluluk değilmi??

Ertesi gün sizde gaza geldiniz ve tam apartman girişine ışıklı bir panoya bir reklamda siz astınız!

“Bayram ikramiyemiz Hayırlı Olsun”!!

Farkındayım, çok abartılı örnekler oldu.

Ama son zamanlarda yaşadığımız gördüğümüz izlediğimiz durumdan farklıda değil bu.

Belediyelerimizin yaptığı reklam çalışmalarından bahsediyorum.

Yazının girişindeki örneklerden durumun farkı nedir?

Kendisine yüklenmiş olan, göreve gelmeden, seçim aşamasında talip oldukları iş nedir??

Bir bakalım “Belediye” nin görevleri  nelermiş?

 “Belediye öncelikle imar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı; çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık; zabıta, itfaiye, acil yardım, kurtarma ve ambulans; şehir içi trafik; defin ve mezarlıklar; ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar; konut; kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor; sosyal hizmet ve yardım, evlendirme, meslek ve beceri kazandırma; ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapar veya yaptırır.”

Diye tarif ediliyor kitaplarda.

Yani reklamı yapılan, zaten görevleri.

 Ve üstelik bu reklamların yapılması için bütçeler ayrılıp, ihaleler açılıp, zaten ihale ile kiraya vermiş olduğunuz billboradları tekrar kiraladığınız adamdan kiralayıp,

Bunları yönetmek için bir ajans vb. kurumla anlaşıp, posterler bastırıp, asmanın,

Zaten yapmakla mükellef olduğunuz bir işi “Reklam” etmenin mantığı izahı nedir?

İşinizle alakalı, çok çok yeni hiç benzeri olmayan, size özgü size münhasır bir iş yaparsınız,

O konun halka tanıtımı için kullanılır. Bu anlaşılır.

Ama kusura bakmayınız  yol yaptık hayırlı olsun, Çeşmeden su akıyor hayırlı olsun, otları yolduk hayrını görün gibi şeyler içinde bu kullanılmaz.

“Müsrifliktir” tek kelime ile.

İçinde olduğumuz dijital zamanlarda komik bile kalır.

O kocaman billboradlarda yapılan “zaten yapılması zorunlu görev olan” işlerin reklamı yerine,

3-5 metre daha yol, 5-10 çöp bidonu, 5-10 öğrenciye daha destek,

 Garibana evsize çaresize aş, giyecek olsa daha “Hayırlı” olmazmı?

Kalın Sağlıcakla.

“Bu yazımızıda yazdık. Hayırlı olsun.”  :)

 

 

 

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yenigolcuk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.