Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
fin yapı
medar
Mustafa OKULLU
Köşe Yazarı
Mustafa OKULLU
 

RAMAZAN ORUCU NUN FAYDALARI

Yılda bir ay tutulan orucun insan sağlığına faydası olduğu gibi toplumsal bir çok faydaları da beraberinde getirmektedir. Mali durumu müsait olan zengin ile fakirin birbirini daha iyi anlamasına ve arlarında sevgi köprüleri kurulmasına vesile olur. Zengin akşama kadar aç kalarak fakirin nasıl sıkıntı çektiğini açlığın ne olduğunu bizzat yaşayarak öğrenir. Fakire karşı merhamet duyguları artar. Yeni bebeği olan annenin yavrusuna karşı gösterdiği merhamet  gibi duyguları artar. İhtiyaç sahibi fakirlere karşı maddi manevi desteklemeye başlar. Bu şekilde dostluk ve sevgi köprüleri kurulmaya başlanır. Ramazan ayı geldiği zaman Cennetin kapılarının açıldığını, cehennem kapılarının kapandığını, şeytanların zincirlere vurulduğunu belirtir. Dolaysıyla Ramazan ayı geldiği zaman gasp hırsızlık ve fuhuş olayları büyük ölçüde azalmakta olduğunu yetkililer ifade etmektedir. Ramazan ayı geldiği zaman ticaret erbabı esnaf ve sanatkarlar da da bir canlılık oluşmaktadır. Kişiler gerek kendilerine gerekse ihtiyaç sahibi insanlara yaptığı yardımlarla esnafın yüzü gülmektedir. Ramazanın daha bir çok maddi faydaları vardır. Bir yıl boyunca çalışan vücudu dinlendirmenin sağlık açısından da bir çok faydaları vardır. Oruç tutmanın sağlığa faydaları 1-Hücreleri onarır. 2-Tip 2 diyanet riskini düşürerek insülin direncini azaltır. 3-Oksidatif stres ve inflamasyonu (iltihap) azaltır. 4-Kalp sağlığını korur. 5-Kanseri önlemeye yardımcı olur.  6-Zihinsel fonksiyonları arttırır.  7-Alzheimer hastalığını önler.    AŞI ORUCU BOZMAZ Ramazan ayında hasta olduğu için devamlı ağzına fısfıs dediğimiz hava kullanan insanların şeker hastalığından dolayı insülin kullananların ve covid sebebiyle hayati öneminden dolayı vurulan aşılardan dolayı da oruç bozulmaz. Ama içi rahat edemeyenler isterse Ramazandan  sonra ihtiyaten bir gün oruç tutabilirler. Doktorların oruç tutması kesinlikle tehlikeli olduğunu söylediği kişilerin kesinlikle oruç tutmamaları gerekir. UNUTMAYIN. Allahın bizim akşama kadar midemizi aç bırakmaya ihtiyacı yoktur. Gözlerimizi ve kulaklarımızı ellerimizi kalbimizi de haramlardan korumamız lazımdır. Allah tuttuğumuz oruçları kıldığımız namazları okuduğumuz kuranları ve yaptığımız hayır ve iyilikleri kabul etsin. kalın sağlıcakla.
Ekleme Tarihi: 13 Nisan 2021 - Salı

RAMAZAN ORUCU NUN FAYDALARI

Yılda bir ay tutulan orucun insan sağlığına faydası olduğu gibi toplumsal bir çok faydaları da beraberinde getirmektedir.
Mali durumu müsait olan zengin ile fakirin birbirini daha iyi anlamasına ve arlarında sevgi köprüleri kurulmasına vesile olur.
Zengin akşama kadar aç kalarak fakirin nasıl sıkıntı çektiğini açlığın ne olduğunu bizzat yaşayarak öğrenir.
Fakire karşı merhamet duyguları artar.
Yeni bebeği olan annenin yavrusuna karşı gösterdiği merhamet  gibi duyguları artar. İhtiyaç sahibi fakirlere karşı maddi manevi desteklemeye başlar.
Bu şekilde dostluk ve sevgi köprüleri kurulmaya başlanır.
Ramazan ayı geldiği zaman Cennetin kapılarının açıldığını, cehennem kapılarının kapandığını, şeytanların zincirlere vurulduğunu belirtir.
Dolaysıyla Ramazan ayı geldiği zaman gasp hırsızlık ve fuhuş olayları büyük ölçüde azalmakta olduğunu yetkililer ifade etmektedir.
Ramazan ayı geldiği zaman ticaret erbabı esnaf ve sanatkarlar da da bir canlılık oluşmaktadır.
Kişiler gerek kendilerine gerekse ihtiyaç sahibi insanlara yaptığı yardımlarla esnafın yüzü gülmektedir.
Ramazanın daha bir çok maddi faydaları vardır.
Bir yıl boyunca çalışan vücudu dinlendirmenin sağlık açısından da bir çok faydaları vardır.
Oruç tutmanın sağlığa faydaları
1-Hücreleri onarır.
2-Tip 2 diyanet riskini düşürerek insülin direncini azaltır.
3-Oksidatif stres ve inflamasyonu (iltihap) azaltır.
4-Kalp sağlığını korur.
5-Kanseri önlemeye yardımcı olur. 
6-Zihinsel fonksiyonları arttırır. 
7-Alzheimer hastalığını önler. 
 
AŞI ORUCU BOZMAZ
Ramazan ayında hasta olduğu için devamlı ağzına fısfıs dediğimiz hava kullanan insanların şeker hastalığından dolayı insülin kullananların ve covid sebebiyle hayati öneminden dolayı vurulan aşılardan dolayı da oruç bozulmaz.
Ama içi rahat edemeyenler isterse Ramazandan  sonra ihtiyaten bir gün oruç tutabilirler.
Doktorların oruç tutması kesinlikle tehlikeli olduğunu söylediği kişilerin kesinlikle oruç tutmamaları gerekir.
UNUTMAYIN. Allahın bizim akşama kadar midemizi aç bırakmaya ihtiyacı yoktur. Gözlerimizi ve kulaklarımızı ellerimizi kalbimizi de haramlardan korumamız lazımdır.
Allah tuttuğumuz oruçları kıldığımız namazları okuduğumuz kuranları ve yaptığımız hayır ve iyilikleri kabul etsin.
kalın sağlıcakla.
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yenigolcuk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.