Haber Detayı
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 16:21
 
''GÖLCÜK'DE HASTA SAYISI ARTTI''
İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, içinde bulunduğumuz dönemde, koronavirüse karşı almamız gereken önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. Müdür Çolular, “Hepimiz tedbirlere birlikte uyarsak hastalığı yenebiliriz. Son 15 günlük zaman aralığı içerisinde ilçemizde de vaka sayılarımızda artış görülmektedir. Tedbirlere sıkı sıkıya uymalıyız. Maskelerimizi ağzı ve burnu kapatacak şekilde takmalıyız. ” dedi
SAĞLIK Haberi
''GÖLCÜK'DE HASTA SAYISI ARTTI''

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, özellikle tatile çıkanların virüs yokmuş gibi davranmasının yanlış olduğunu vurguladı. Müdür Çolular, “Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalarda da vurguladığı üzere ülkemiz genelinde Covid-19 vaka saylarında artış yaşanmaktadır. Son 15 günlük zaman aralığı içerisinde ilçemizde de vaka sayılarımızda artış görülmektedir. Özellikle tatile gidenler gittikleri yerde virüs yokmuş gibi davranıyorlar. Geriye döndüklerinde belirti olmasa da kendileri taşıyıcı oldukları için aile yakınlarına virisü bulaştırıyorlar Tatilde rehavete kapılmayalım. Tedbirlere sıkı sıkıya uymalıyız. Maskelerimizi ağzı ve burnu kapatacak şekilde takmalıyız. Maske tek başına yeterli değil; sosyal mesafeye dikkat etmeli ve ellerimizi düzenli olarak su ve sabunla yıkamalıyız. ” ifadelerine yer verdi.

KURALLARA  DİKKAT EDELİM
Müdür Çolular, “1 Haziran’da başlayan normalleşme dönemiyle birlikte birçok işletme faaliyetlerine başladı. Yeme - içme üzerine hizmet veren işletmelerin masalar ve sandalyeler arası mesafeye dikkat etmesi büyük önem taşımaktadır. Ortak kullanıma açık tuz, yağdanlık gibi eşyaları kullanmamaya özen gösterelim. Yüzey ve kirli alanların temizliğini sulandırılmış çamaşır suyuyla yapalım. Bu en ucuz ve işlevsel temizlik yöntemlerinden biridir. Tatil dönüşü, semptom göstermeyen pozitif vaka sayılarında da artış yaşanabilmektedir. Plajlar, kafeler, eğlence mekanları, bulaş açısından riskli yerlerdir. Kurallara azami dikkat edelim. Düğün ve taziye evleri de bulaş riskinin fazla olduğu yerlerdir. Belki çok sevdiğimiz bir yakınımızın en mutlu gününe şahitlik ediyoruz veya çok sevdiğimiz bir yakınımızı kaybettik, böyle anlarda ister istemez yakın temas kurabiliyoruz, tedbirleri gözden kaçırabiliyoruz. Özellikle kahvehane ve çay ocaklarında sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Çay ve sigara içerken maskemizi çıkarıyoruz. Bu da virüsün bize bulaşmasını kolaylaştırıyor” şeklinde konuştu.

KİŞİ KENDİNİ 14 GÜN İZOLE ETMELİ
Çolular açıklamasının devamında, “Yakın temaslılar, kendilerini evlerinde mümkünse ayrı bir odada 14 gün boyunca izole etmeliler. Aile hekimlerimiz ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli personellerimiz tarafından aranarak durumları sorgulanmaktadır. Şikayetlerinin gelişmesi halinde bu kişilerden İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından numune alınmaktadır. Pozitif vakaların izolasyon süresi daha uzun. Bu kişilere ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi bittikten sonra 3 gün şikayetsiz bir dönem geçtikten sonra 14 gün başlar. Dolayısıyla pozitif vakanın takip süreci, şikayetlerin varlığına göre değişmekle birlikte dinamik bir süreçtir. Evlerinde izole edilerek tedavi gören Covid-19 pozitif vatandaşlarımız, mümkünse ayrı odada kalarak bu süreci tamamlasın. Eşyaların ortak kullanımını mümkün ölçüde en aza indirelim. Odayı düzenli olarak havalandıralım ve temizleyelim. Lütfen tedbirlere uyalım. Unutmayalım ki ancak hepimiz bu tedbirlere birlikte uyarsak bu hastalığı yenebiliriz. Çocuklarımız, büyüklerimiz ve tüm sevdiklerimiz için kurallara riayet edelim” dedi.

CEZAİ İŞLEM UYGULANIYOR
İlçemizde yapılan denetimlerin sıklaşacağını vurgulayan Çolular “İlk denetimlerde işletme sahi,plerini uyarıyoruz. İkinci denetimde ceazi işlem uygulanıyor. Eğer işletme kurallara uymazsa kapatma işlemi de yapılabiliyor. Vatandaşları maske takması konusunda uyarıyoruz. Maskesi yoksa maske temin ediyoruz. Ancak vatandaş maske takmak istemezse cezai işlem uygulanıyor. İşletmelerimizde şu ana kadar her hangi bir kuralsızlığa rastlamadık. Ancak denetim yapılmadığı zamanlarda da aynı mı bilmiyoruz. Bu nedele denetimler sağlığımız için daha sık yapılacak” dedi.

 

EMİNE AKBOYUN

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''GÖLCÜK'DE, HASTA, SAYISI, ARTTI'',
Yorumlar
Haber Yazılımı