Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
fin yapı
medar
EPA
SAĞLIK Haber Girişi: 12.11.2021 - 16:11, Güncelleme: 12.11.2021 - 16:11

HASTANEDE '14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ' ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

 

HASTANEDE '14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ' ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi tarafından, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinliği kapsamında A Blok Poliklinikler giriş kısmında stant kurularak, vatandaşlar bilgilendirildi.
2021-2023 Dünya Diyabet Günü teması “Diyabet Bakımına Erişim” dir. Bu yılın sloganının “Diyabeti birlikte fark edelim” olması münasebetiyle hastane içinde kurulan stant ile 131 kişide şeker ölçümü yapılmış, 15 kişide hiperglisemi tespit edilerek, Dâhiliye polikliniklerine sevk edilmiştir. Diyabet farkındalığını arttırmak ve bu konuya dikkat çekmek amacıyla Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Nutrisyon ve Diyabet hemşiresi Hanife Geyik tarafından kurulan stant da vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. Standı ziyaret eden vatandaşlara, “Doğru egzersiz, Diyet, Diyabette ayak bakımı, Gebelikte Diyabet konularında bilgiler verildi. Broşürler dağıtılıp ve isteyenlerin ücretsiz olarak kan şekeri ölçümü yapıldı. Hastane başhekimi Uz. Dr. Sertan Acar ; “2021-2023 Dünya Diyabet Günü teması “Diyabet Bakımına Erişim” dir. Uluslararası Diyabet Federasyonu bu üç yıllık temayı diyabet ile ilgili mevcut stratejik planları en iyi şekilde sürdürmek ve diyabet kampanyasına ilişkin planlama, geliştirme, katılım ve tanıtımı kolaylaştırmak için seçmiştir. İnsülinin keşfinin yüzüncü yılı, diyabetli 460 milyondan fazla insan ve risk altındaki milyonlarca insan için anlamlı bir değişiklik meydana getirmek için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Ayrıca Diyabetin önlenmesinde önemli yer tutan sağlıklı kilonun korunması için sağlıklı beslenme ve fizksel aktivitenin artırılması için Yetişkinlerde ve Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi ve Fiziksel Aktivite üstünde durulması gereken çok önemli konulardır. Hareketli yaşam tarzı, sağlıklı beslenme, alkol, tütün gibi madde bağımlılığının önlenmesi konularına önem vermek, temel sağlıklı yaşam stratejimiz olmakla birlikte, diyabetli hastaların komplikasyonlardan korunması ve tedavinin etkinliği açısından temel prensip olmalıdır. Diyabet ve komplikasyonları ülkeler açısından temel halk sağlığı sorunlarının önceliklileri arasındadır. Diyabetin önlenmesi ve azaltılması için kamu, sivil toplum kuruluşları, üniversite ve özel sektör katılım sağlamalıdır,” dedi.
Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi tarafından, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinliği kapsamında A Blok Poliklinikler giriş kısmında stant kurularak, vatandaşlar bilgilendirildi.

2021-2023 Dünya Diyabet Günü teması “Diyabet Bakımına Erişim” dir. Bu yılın sloganının “Diyabeti birlikte fark edelim” olması münasebetiyle hastane içinde kurulan stant ile 131 kişide şeker ölçümü yapılmış, 15 kişide hiperglisemi tespit edilerek, Dâhiliye polikliniklerine sevk edilmiştir. Diyabet farkındalığını arttırmak ve bu konuya dikkat çekmek amacıyla Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Nutrisyon ve Diyabet hemşiresi Hanife Geyik tarafından kurulan stant da vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. Standı ziyaret eden vatandaşlara, “Doğru egzersiz, Diyet, Diyabette ayak bakımı, Gebelikte Diyabet konularında bilgiler verildi. Broşürler dağıtılıp ve isteyenlerin ücretsiz olarak kan şekeri ölçümü yapıldı.

Hastane başhekimi Uz. Dr. Sertan Acar ; “2021-2023 Dünya Diyabet Günü teması “Diyabet Bakımına Erişim” dir. Uluslararası Diyabet Federasyonu bu üç yıllık temayı diyabet ile ilgili mevcut stratejik planları en iyi şekilde sürdürmek ve diyabet kampanyasına ilişkin planlama, geliştirme, katılım ve tanıtımı kolaylaştırmak için seçmiştir.

İnsülinin keşfinin yüzüncü yılı, diyabetli 460 milyondan fazla insan ve risk altındaki milyonlarca insan için anlamlı bir değişiklik meydana getirmek için eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

Ayrıca Diyabetin önlenmesinde önemli yer tutan sağlıklı kilonun korunması için sağlıklı beslenme ve fizksel aktivitenin artırılması için Yetişkinlerde ve Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi ve Fiziksel Aktivite üstünde durulması gereken çok önemli konulardır.

Hareketli yaşam tarzı, sağlıklı beslenme, alkol, tütün gibi madde bağımlılığının önlenmesi konularına önem vermek, temel sağlıklı yaşam stratejimiz olmakla birlikte, diyabetli hastaların komplikasyonlardan korunması ve tedavinin etkinliği açısından temel prensip olmalıdır. Diyabet ve komplikasyonları ülkeler açısından temel halk sağlığı sorunlarının önceliklileri arasındadır. Diyabetin önlenmesi ve azaltılması için kamu, sivil toplum kuruluşları, üniversite ve özel sektör katılım sağlamalıdır,” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yenigolcuk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.