Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 19:07
 
''TENEFFÜS ZİLİ DEĞİL, SALGININ ALARM SESİ''
Eğitim İş 1 No’lu Şube Başkanı Sabri Mutlu Şube adına yaptığı açıklamalarda, öğretmenlerin aşılanmaması ve vaka sayılarının arttığını bildirdi. Mutlu, “7 Nisan 2021 tarihi itibariyle vaka sayısı 55.000, vefat sayısı ise 276 ya ulaşmıştır” dedi.
EĞİTİM Haberi
''TENEFFÜS ZİLİ DEĞİL, SALGININ ALARM SESİ''

Covid-19 vaka sayılarının arttığını ve üçüncü dalganın geldiğini ifade eden Eğitim İş 1 No’lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklamalarda bulunudu. Mutlu, “Bilindiği üzere 24 Şubat'ta aşı olurken poz veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasına dair de takvim açıklamıştır. Bakan Selçuk, aşılama süreci sayesinde yüz yüze eğitimde bir tehlike olmadığını, okulların da "zaten" yüz yüze eğitime hazır olduğunu söylemiş ancak süreç yine kendisini yalancı çıkarmıştır. 7 Nisan 2021 tarihi itibariyle vaka sayısı 55.000, vefat sayısı ise 276 ya ulaşmıştır. Sayın Milli Eğitim Bakanın çıtını çıkarmadığı gerçekler şunlardır: 15 Şubat'ta köy okulları açılmış ve bu okullardaki öğretmenlerin aşılanmasının derhal başlatıldığı duyurulmuştur. Oysaki Büyükşehir Belediye Yasası doğrultusunda köylerimiz mahalle statüsü kazandığından köy okullarımızdaki öğretmenler aşılanmadan görevlerini yapmak zorunda bırakılmıştır” dedi.
VAKA VE VEFATLAR ARTTI”

Mutlu açıklamalarının devamında ise, “Köy okulunda görev yapan eğitim emekçilerinin birçoğu asgari ücretin dahi çok altında çalıştırılan ücretli öğretmenlerden oluşmakta olup bu grup aşılanacak öğretmenler kategorisine dahi alınmamıştır. İlimizde de yüz yüze eğitim yapılan ilkokullarda Temizlik Maske Mesafe dışında hiçbir önlem alınmadan yüz yüze eğitime geçilmiş, Yüz yüze eğitim yapan bu kurumlarımızda çalışan hiçbir eğitim emekçimiz, eğitim çalışanı olması sıfatı ile aşılanmamıştır. Tüm yurttaşlar için uygulanan kriter olan yaş ve kronik rahatsızlığı nedeniyle aşı olabilen eğitim emekçilerinin toplam sayıya oranı yüzde sekizin altında kalmıştır. Gelişmeler göstermektedir ki, maske dağıtımı sürecinde sınıfta kalan iktidar, eğitim emekçilerinin aşılanması sürecini de doğru yönetememiş, vaka ve vefatların artmasına sebep olmuştur.
“TAMAMI RİSK ALTINDA”

Bu güne kadar eğitim emekçilerinin çığlıklarını duymayan yetkililere eğitim emekçilerinin aşılamasının ivedilikle tamamlanmasını, aşılama süreci tamamlanıncaya kadar yüz yüze eğitime ara verilmesini bu kez yazılı olarak talep ediyoruz. Devletin, çalışanının can güvenliğini koruma sorumluluğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Eğitim İş Kocaeli 1 No’lu Şube olarak yetkililere sesleniyoruz; Okullarda görev yapan tüm çalışanlar eğitim emekçisidir ve tamamı risk altındadır. Bu nedenle, Ücretli, Sözleşmeli, Kadrolu, Öğretmen, Memur, Hizmetli ayrımı olmaksızın tüm eğitim emekçilerinin derhal aşılama çalışmasına başlanmalıdır. Çünkü hiçbir eğitim emekçisi, futbolcudan daha değersiz değildir.

“TENEFFÜS ZİLİ DEĞİL, SALGININ ALARM SESİ”

Mutlu son olarak, “Eğitim İş Olarak uyarıyoruz; Vakalar yükselmektedir. Virüsün daha bulaşıcı olan varyantları hızla yayılmaktadır. Okullardan yükselen o ses teneffüs zili değil, salgının alarm sesidir. Bu sesi duyup, yüz yüze eğitimi aşılama tamamlanıncaya kadar ertelemezseniz, birçok cana kıymış, toplum sağlığına ihanet etmiş olacaksınız” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''TENEFFÜS, ZİLİ, DEĞİL,, SALGININ, ALARM, SESİ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı