Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 15:35
 
SİVRİTEPE KONUTLARINDA SORUNLAR MART’TA BİTECEK
Gölcük Sivritepe TOKİ Konutları'nda doğalgaz başta olmak üzere eksikliklerin tamamlanamadığı, burada oturanların sıkıntılarının havaların soğuması ile birlikte daha da arttığı basında yer almıştı.
GÜNDEM Haberi
SİVRİTEPE KONUTLARINDA SORUNLAR MART’TA BİTECEK

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuya duyarsız kalmamış, burada oturan vatandaşların sesi olan Türkkan, sıkıntıların bir an önce giderilmesi için konuyu TBMM gündemine taşımıştı. Türkkan'ın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması isteği ile verdiği soru önergesine Bakan'dan cevap geldi.  

Önergesinde; 
“Kocaeli Gölcük'teki Sivritepe TOKİ Konutları'nda oturanlar uzun zamandır sıkıntı yaşamaktadır. Devam eden pandemi süreci ve havaların soğumasına rağmen Gölcük Sivritepe TOKİ Konutlarında problemler devam etmekte, burada yaşayanlar mağdur edilmektedir.” diyen Türkkan, 541 hanenin yaşadığı konutlarda oturanların her ay 130 TL aidat ödemelerine rağmen evlerin birtakım eksikliklerinin hala giderilmediğinden, doğalgaz konusunda sorun yaşamaları nedeniyle ısınamadıklarından ve özellikle çocuklarının ve yaşlıların bu nedenle hasta olduklarından yakındığından söz etmişti. 

İYİ Partili Türkkan'ın önergesine verdiği cevapta Konut teslimlerinden sonra geçici kabul ile kesin kabul arasındaki 1 yıllık bakım döneminde ortaya çıkan eksiklerden giderilemeyen ayrıca 06.11.2020 tarihinde TOKİ kesin kabul heyeti tarafından tespit edilen yüklenici firmadan kaynaklı eksik ve kusurlu işlerin giderilmesi için yüklenici firmaya 21.03.2021 tarihine kadar süre verildiğini söyleyen Bakan Kurum, bu tarihte tüm eksiklerin tamamlanmış olacağını belirtti. 

İşte Bakan Kurum'un Türkkan'ın önergesine verdiği cevaplar:
1-Bakanlığımız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ ) tarafından Kocaeli Gölcük'te yapımı tamamlanan 541 konut projesine ilişkin geçici kabul 13.12.2019 tarihinde onaylanmıştır. 
Bu doğrultuda yapımı tamamlanan konut ve isyerlerinin alıcılara teslim programa hazırlanarak 16.12.2019-06.01.2020 tarihleri arasında konut teslim işlemleri gerçekleştirilmiştir. Konut teslimlerinden sonra; geçici kabul ile kesin kabul arasındaki 1 yıllık bakım döneminde ise daire sahipleri ve site yönetiminden gelen, konut ve ortak mahallerin teslimi sırasında tespit edilemeyen ancak kullanım sırasında ortaya çıkabilecek yüklenici firma kaynaklı gizli ve ayıplı kusurların giderilmesi işlemleri yüklenici firmanın bakım personeli tarafından yapılmaktadır. 
2- Konut teslimleri sonrası konut kullanıcılarından gelen ısınma problemleri, 1 yıllık bakım dönemi içerisinde yüklenici firmanın sorumluluğunda bulunan eksikler bakımından giderilmiştir. Ancak yerel doğalgaz dağıtım firması olan İZGAZ'ın doğalgaz altyapısına ilişkin eksikleri bulunduğunu kendilerinin de yerinde yapmış olduğu tespit neticesinde kabul etmesi sonrasında eksikler İZGAZ tarafından giderilmiştir. Ayrıca, kazan dairesi içerisinde site yönetimi tarafından kazanların daha verimli çalışması için doğalgaz tesisatında tadilat yapıldığı, kazan firması ile bakım anlaşması yapıldığı ve kazanların yeniden aktif hale getirildiği kesin kabul heyeti kontrolleri sırasında görülmüştür.
 3-Sıkıntıların çözümü noktasında site yönetiminin, yüklenici firmanın, müşavir firmanın ve TOKİ'nin ayrı ayrı sorumlulukları bulunmaktadır. Yüklenici ve müşavir firma ile İdare, hem konut sahipleri hem de site yönetimi ve diğer kurumlarla görüşmeler yaparak sıkıntıların çözümüne yönelik üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmiştir ve getirmeye devam edecektir. Sorunların iletilmesi için site yönetimi haftada 6 gün mesai saatleri içerinde hizmet vermekte olup, acil durumlarda 7/24 esasına göre hizmet vermektedir. 
4-Sitenin doğalgaz sisteminde yaşanan aksaklıklar Ekim ayı başlarında giderilmiş olup sitede 44 adet kazan dairesi aktif olarak çalışmaktadır. Anlık teknik arızalar yaşanması dışında ısınma sistemi çalışır haldedir. 
5-Site Yönetimi tarafından toplanan aidat bedelleri 118 TI. ile 135 TL arasında olup, toplanan aidatlar, sitenin ortak giderlerinin (6 adet bina temizlik görevlisi, 1 adet teknik personel, 1 adet muhasebe personeli ve 1 adet site yöneticisinin maaş, SGK ödemeleri, ortak alan elektrik, su, doğalgaz ödemeleri, hidrofor ve pompa bakımları, asansör bakamı, kazan ve su depolarının bakımı ve diğer çeşitli giderler) karşılanmasında kullanılmaktadır. Site yönetiminin gelir ve giderleri aylık mali tablolar olarak duyuru panolarına asılarak ilan edilmektedir. 
6-Konut teslimlerinden sonra geçici kabul ile kesin kabul arasındaki 1 yıllık bakım döneminde ortaya çıkan eksiklerden giderilemeyen ayrıca 06.11.2020 tarihinde TOKİ kesin kabul heyeti tarafından tespit edilen yüklenici firmadan kaynaklı eksik ve kusurlu işlerin giderilmesi için yüklenici firmaya 21.03.2021 tarihine kadar süre verilmiştir. Dolayısıyla kesin kabul aşamasında hem daire sahiplerinden hem de site yönetiminden gelen şikayetler ile kabul komisyonu tarafından tespit edilen eksik ve kusurlar tutanak altına alınıp eksiklerin giderilmesi işlerine başlanılmıştır. 21.03.2021 tarihinde tüm eksikler tamamlanmış olacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİVRİTEPE, KONUTLARINDA, SORUNLAR, MART’TA, BİTECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı