Haber Detayı
18 Mayıs 2014 - Pazar 22:20
 
SEKAPARK GÜREŞLERİ 31 MAYIS DA
31 Mayıs’ta gerçekleşecek olan bu yılki güreşler, Türkiye’nin güreşteki gururu merhum Vedat Özkan anısına düzenlenecek.
SPOR Haberi
SEKAPARK GÜREŞLERİ 31 MAYIS DA

31 Mayıs’ta gerçekleşecek olan bu yılki güreşler, Türkiye’nin güreşteki gururu merhum Vedat Özkan anısına düzenlenecek.

 

Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri 31 Mayıs’ta

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin bu yıl altıncısını düzenleyecek. Seka Park Uçurtma Tepesi’nin önünde yapılacak olan güreşler 31 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Güreşlerde Türkiye’nin yetiştirdiği onlarca ünlü başpehlivanın yanı sıra diğer boylardaki pehlivanlar kol bağlayacak.  Bu yılki güreşler, Türkiye’nin güreşteki gururu merhum Vedat Özkan anısına düzenlenecek. Şampiyon Başpehlivana, Kocaeli Seka Park Yağlı güreşleri ve Kocaeli özgü motiflerin özel olarak işlendiği altından yapılma kemer verilecek.

 

ÜNLÜ BAŞPEHLİVANLAR KOL BAĞLAYACAK

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ön elemesi niteliğini taşıyan ve Türkiye güreş camiasının gözlerinin çevrildiği Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri bu yıl altıncı kez düzenlenecek.  Geleneksel hale gelen güreşlerde bu yıl tarihi Kırkpınar başpehlivanı İsmail Balaban, Recep Kara, Osman Aynur, Hasan Tuna başta olmak üzere Türkiye’nin en ünlü Başpehlivanları kol bağlayacak. Ayrıca geçen yılın Seka Park şampiyonu Ahmet Kavakçı da er meydanına çıkacak.

 

14 KATEGORİDE YAPILACAK

Bu yılki müsabakalar baş, başaltı, büyükorta, küçükorta büyük, küçükorta küçük, deste büyük, deste orta, destek küçük, ayak, tozkoparan, teşvik 2 teşvik 1, minik 2 ve minik 1 olmak üzere toplam 14 kategoride yapılacak ve her boyda (kategoride) ilk 4 dereceye giren güreşçilere madalya verilecek. Derece sırlamasına göre; Birinciye altın, ikinciye gümüş, üçüncü ve dördüncüye de bronz madalya verilecek.

 

SEKA PARK’TA BAYRAM HAVASI ESECEK

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da güreşler nedeniyle Seka Park tarihi günlerinden birini yaşayacak. Türkiye’nin dev isimleri er meydanında mücadele verirken, Kırkpınar’ın ünlü cazgırları da gün boyu alanda görev yapacak. Ayrıca yine gün boyu Kırkpınar davul zurna ekibi pehlivanları yüreklendiren ezgilerini seslendirecek.

 

MERHUM VEDAT ÖZKAN ANISINA DÜZENLENECEK

İlki Hergeleci İbrahim, ikincisi Hasan Gemici, üçüncüsü Gazenfer Bilge, dördüncüsü Adil - İrfan Altan ve beşincisi Aydın Demir anısına düzenlenen güreşler bu yıl, Türkiye’nin gururu olan güreşçilerden merhum Vedat Özkan onuruna düzenlenecek. 6. Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’ni merhum Vedat Özkan’ın ailesi de izleyecek.

 

VEDAT ÖZKAN KİMDİR?

Veda Özkan, 01.01.1947 yılında Karamürsel – Pazar Köyde dünyaya geldi. İlkokulu köy okulunda okuyan Özkan, maddi imkânsızlıklar sebebiyle eğitimini sonlandırdı. Çocukluk ve gençlik çağlarında sevdası olan güreşle uğraşmaya başladı. 1965 yılında Seka Kağıt Fabrikasında güreşçi olarak işe alındı. 1968 yılında Ankara Komando Tugayında güreşçi olarak askerliğini tamamladı. Askerlik sonrası Seka Fabrikasına geri döndü. 1969 yılında Seka Kağıt fabrikasında çalışan Sakarya Atletizm Şampiyonu ve Türkiye 6.sı Sebile Özkan ile  evlendi. 3 Çocuğu oldu.İlknur Özkan Güzel(Matematik Öğretmeni), Sema Özkan( İşletme), Sedat Özkan(İnşaat Mühendisi)adlarında üç çocuğu olan Özkan’ın, Türkiye  şampiyonasında yaşadığı talihsizlik ve arkasından gelen sakatlıktan dolayı profesyonel güreş hayatı son buldu. Kağıtspor bünyesinde yeni güreş sevdalıları yetiştirmeye başladı. Özkan, hiçbir öğrencisini çocuklarından ayırmamış ve onlar için her türlü fedakarlığa girmiştir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 31, Mayıs’ta, gerçekleşecek, olan, yılki, güreşler, Türkiye’nin, güreşteki, guru
Yorumlar
Haber Yazılımı