Haber Detayı
01 Mayıs 2016 - Pazar 18:30
 
HARB-İŞ 1 MAYIS DA ŞEHİTLERİMİZİ ZİYARET ETTİ
Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Turhan Yıldız ve Yönetimi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü miting şeklinde kutlamak yerine Gölcük Şehitliği’nde anma programı gerçekleştirdi.
GÖLCÜK Haberi
HARB-İŞ 1 MAYIS DA ŞEHİTLERİMİZİ ZİYARET ETTİ

Gölcük Şehitlik Mezarlığı’nda şehitlerimizi ziyaret eden Başkan Yıldız, yönetim kurulu üyeleri ile sendika üyeleri ayrıca İhsaniye’de geçtiğimiz Şubat ayı’nda şehit olan Arif Subaşoğlu’nun ailesini evinde ziyaret etti.

Türk Harb- İş Sendikası Kocaeli Şubesi 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı alışagelmiş miting şeklinde kutlamak yerine örnek ve anlamlı bir kutlama programı gerçekleştirerek şehitlerimizi ebedi istirahatgahlarında ziyaret etti. Burada şehitlerimizi dualarla anan ve mezarlarına karanfil bırakan Başkan Yıldız ve sendika üyeleri 1 Mayıs programını oldukça güzel şekilde kutladı.

Gölcük Şehitlik Mezarlığı’nda gerçekleştirilen programında yönetim kurulu adına basın açıklaması yapan Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Turhan Yıldız, şu sözleri dile getirdi: “Emekçiler olarak; ülkemizin birliği ve büyünlüğü korunmadan hiçbir şeyin olmayacağı bilinciyle bu yıl 1 Mayıs’ta vatanı için canlarını ortaya koyanları ya d etmek için şehitliklerdeyiz. Öncelikle bağımsız Türkiye Cumhuriyetini kuran ve ilelebet yaşatmak için şehit olan tüm şehitlerimizi saygı minnet ve rahmetle anıyoruz.

“Emeğin ve alın terinin hak ettiği değere ulaştığı Türkiye özlemimizi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde bir kez daha güçlü bir şekilde dile getiriyoruz. Bilindiği gibi tüm dünyada emek ve alın terinin mücadele günü olarak kutlanan 1 Mayıs, bundan tam 130 yıl önce günde 16 saate varan mesai saatine karşı çıkarak insan onuruna yaraşır şekilde çalışma koşullarına kavuşmak için başlatılan direnişin adıdır.”

“Bugünün dünyasında da emeği ile geçinenlerin ağır çalışma koşulları devam ediyor. Her geçen yıl gelir dağılımı adaletsizliği ve işsizlik başta olmak üzere ekonomik ve sosyal problemler daha da büyüyor. Ülkemizde de işsizlik, yoksulluk, güvencesiz çalıştırma başta olmak üzere emek karşıtı politikalarla, çalışanlar mağdur ediliyor. Oysa emeği ile geçinen bizler, sadece insan onuruna yaraşır yaşama ve çalışma koşulları talep ediyoruz. “

-Çalışanlar için yapılan yasal düzenlemeler sendikaların talepleri doğrultusunda gerçekleştirilmelidir.

-İş cinayeti haline gelen iş kazaları önlenmeli, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri arttırılmalı, gerekli denetim yapılmalıdır.

-Türkiye’de her 10 işçiden sadece 1’i sendikalı. Sendikalaşma oranının yüzde 100’e çıkarılması için sendikal örgütlenmenin önünden tüm engeller kaldırılmalıdır.

-Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında Kıdem Tazminatı Fonu, bölgesel asgari ücret, özel istihdam büroları ve esnek çalışma modelleri öngören düzenlemeler ile çalışanların hak kayıplarına izini verilmemelidir.

-Taşeron uygulanmasına hemen son verilerek, bu şekilde çalışan bütün emekçiler kamuda kadrolu işçi olarak istihdam edilmelidir.

-Çalışanlar ağır vergi yükünden kurtarılarak, çalışanların Ocak ayında aldıkları maaşlarının Aralık ayında da aynı oranda alınması sağlanmalıdır.

-Teşvik paketleri ve münferit desteklerle sermaye rahatlatılırken, uygulayacak ücret politikaları ile çalışanlarda rahatlatmalıdır.

-Kamu Kesimi toplu iş sözleşmelerinde çalışanlara insanca bir yaşam sunacak artış yapılmalıdır.

-ucuz ve niteliksiz işgücü yaygınlaştırılmamalıdır.

-İşsizlik Fonu’nda biriken para Fon’un oluşturulma amaçları doğrultusunda geliştirilmelidir. Bu çerçevede işçinin Fon’a ulaşımı olaylaştırılmalı, Fon’dan yararlandırılma süresi ve miktarı arttırılmalıdır.

-Anayasa değişikliği tüm kesimlerin uzlaşacağı bir zeminde gerçekleştirilmeli ve Anayasa katılımcı demokrasinin tüm kurum ve kurallarının sağlıklı işleyeceği bir yapıya kavuşturulmalıdır.

-Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için terör olayları önlenerek, uzlaşma, hoşgörü ve bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi için çaba gösterilmelidir.

-Kayıt dışı ekonomi, kayıt altına alınmalıdır.

-Ekonomiyi zayıf kılan özelleştirme uygulamaları durdurulmalıdır.

-Eğitim,Sağlık ve Sosyal Güvenlik gibi kamusal harcamalar sosyal devlet anlayışına uygun hale getirilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta üyelerimiz olmak üzere tüm çalışanların ve milletimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlarız” denildi.

Başkan Yıldız basın açıklamasının ardından Yönetim Kurulu ve çok sayıda sendika üyeleri ile birlikte geçtiğimiz Şubat ayı’nda Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde bölücü terör örgütü ile girilen çatışmada, terhisine 28 gün kala şehit düşen Piyade Er 21 yaşındaki Arif Subaşoğlu’nun İhsaniye Mezarlığı’nda bulunan kabrini ziyaret ederek burada dualarla şehidimizi andı. Şehide edilen duaların ardından Başkan Yıldız ve Sendika üyeleri şehidimizin mezarlığına karanfil bıraktı.

Buradan Şehit Arif Subaşoğlu’nun babaocağına ziyarete giden Başkan Yıldız ve Sendika üyelerini baba Mehmet Subaşoğlu karşıladı. Başsağlığı temennilerini Baba Mehmet Subaşoğlu’na ileten Başkan Yıldız, acılarını paylaştıklarını belirtti. Başkan Yıldız Yönetimi ve sendika üyeleri adına şehit Arif Subaşoğlu’nun annesi Serpil Subaşoğlu’na ve Babası Mehmet Subaşoğlu’na çiçek ve saat hediyesinde bulundu. Başkan Yıldız,  Şehidimiz Arif Subaşoğlu’nun ve bütün şehitlerimizin asla unutulmayacağını, onların daima gönüllerinde yer alacağını ifade etti.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: HARB-İŞ, 1, MAYIS, DA, ŞEHİTLERİMİZİ, ZİYARET, ETTİ, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
HARB-İŞ 1 MAYIS DA ŞEHİTLERİMİZİ ZİYARET ETTİ
HARB-İŞ 1 MAYIS DA ŞEHİTLERİMİZİ ZİYARET ETTİ
Yorumlar
Haber Yazılımı