Haber Detayı
26 Temmuz 2020 - Pazar 20:28
 
HALIDERELİ KÜÇÜKAYDIN PM DE ANAHTAR LİSTEYE GİRDİ
CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda bugün yapılacak Parti Meclisi seçiminde adaylık başvuruları sona ererken, Kılıçdaroğlu’nun 80 kişilik anahtar listesi de belirlendi. Listeye Antalya’dan sadece gazeteci-yazar Ebru Küçükaydın girmeyi başardı. CHP Kepez eski İlçe Başkanı Garip Erdoğan ise Yüksek Disiplin Kurulu listesinde yeraldı
GÖLCÜK Haberi
HALIDERELİ KÜÇÜKAYDIN PM DE ANAHTAR LİSTEYE GİRDİ

CHP’nin “Hedef iktidar” sloganıyla Bilkent Odeon Kültür Merkezi'nde yapılan 37. Olağan Kurultayı’nın ikinci gününde Parti Meclisi (PM) ve YDK’ya aday olmak isteyenlere verilen süre biterken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM için anahtar listesindeki isimlerin sabaha karşı arandığı öğrenildi. CHP’nin ‘Hedef iktidar’ sloganıyla Bilkent Odeon Kültür Merkezi'nde yapılan 37. Olağan Kurultayı’nın ikinci gününde PM ve YDK'ya aday olmak için verilen süre bitti. Dün 60 kişilik PM üyeliği için kulis çalışmaları yapıldı. PM'ye aday olmak isteyen partililer, kurultay alanı etrafında standlar açarak,sırasında koronavirüs önlemleri alınırken, yığılmaları önlemek amacıyla 44 sandık ve 132 kabin kuruldu.Kurultayın ilk gününde adaylık için dün 17.00-19.00 saatleri arasında, bugün 08.00-10.00 saatleri arasında başvuru yapılacağı duyurulmuştu.

SEÇİMLERDE KOTA UYGULANACAK

CHP'de PM seçimlerinde yüzde 33 cinsiyet kotası ile yüzde 20 gençlik kotası uygulanıyor. Öte yandan, seçimler öncesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 70 veya 80 kişiden oluşan bir anahtar liste açıklaması bekleniyor.Kılıçdaroğlu'nun listesinin yanı sıra farklı listelerin de kurultay salonunda dağıtılması öngörülüyor. YENİ TÜZÜK UYGULANACAK

PM seçimlerinde bugün bir ilk yaşanacak.

PM seçimlerine değişiklik getiren yeni tüzük bugün ilk kez uygulanacak. 2018’de kabul edilen yeni tüzüğün getirdiği değişiklikler PM seçimi öncesinde ilginç sonuçlar doğurdu. Yeni tüzük uyarınca, Parti Meclisi ya da Yüksek Disiplin Kurulu adayı olmak için en az 10 delegenin imzası gerekiyor. Aday olmanın bir başka yolu ise, genel başkanın listesinde yer almak. Bu durumda aday adayının 10 delege imzası toplamasına gerek kalmıyor.

İŞTE ANAHTAR LİSTE CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 80 kişilik listesi de belli oldu. Bölge milletvekilleri anahtar listede yer alırken, Anadolu ağırlığı dikkat çekti. Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Bursa Milletvekili Nurhayat Kayışoğlu, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç listede yer alan isimler oldu. Bir dönem partide önemli görevler üstlenen isimler de listede yer aldı. Selin Sayek Böke, Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Gürsel Tekin ve Tarık Şengül de listede. Listede Antalya da gazetecilik yapan Halıdereli  gazeteci-yazar Ebru Küçükaydın yeraldı.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: HALIDERELİ, KÜÇÜKAYDIN, PM, DE, ANAHTAR, LİSTEYE, GİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı