Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 14:10
 
GÜREL ''AŞI, NÜFUSUN TAMAMINA UYGULANMAYACAK MI?''
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ülke gündemi ve aşı süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Gürel, “İnsanlarımız dört gözle aşı olmayı bekliyor, bu sayede bu salgından korunup normalleşmek istiyor” dedi
ASAYİŞ Haberi
GÜREL ''AŞI, NÜFUSUN TAMAMINA UYGULANMAYACAK MI?''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ülke gündemi, aşı süreci ve yapılan zamlarla ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu. Başkan Gürel, sözlerinin başında “Günümüzden 2300 yıl önce yaşamış büyük bir bilge olan Aristo (MÖ 384 – MÖ 322), devlet tanımını şöyle açıklamış: ‘Devlet, toplumun tam ve doyurucu bir yaşam sürmesi için vardır. Devletin amacı, yalnızca yaşamayı olanaklı kılmak değildir. Yaşamaya değer bir yaşamı kurmaktır.’ İşte böyle bir tanımın ışığında, günümüzde tek adam vesayetinde yönetilmeye çalışılan devletimizde, bırakın vatandaşlarımıza yaşamaya değer bir hayat kurmayı, vatandaşlarımızın yaşamını bile koruyamamaktadır” dedi.

‘KARARLILIKLA GİTMEK GEREKİR’

Sözlerine devam eden Başkan Gürel, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı ve tehditler, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Selçuk Özdağ’a ve basın mensupları Sayın Orhan Uğuroğlu ile Sayın Afşin Hatipoğlu’na yapılan eşgüdümlü saldırılar, demokrasimizin, basın özgürlüğünün ve ülkemizde siyasetin özgürce yapılmasının önünü kesmektedir. Bu saldırılar, adeta demokrasiye karşı yapılmıştır. Hatta yakalanan saldırganların yargılanması için görevlendirilen savcı Sayın Alparslan Tufan’a yapılan tehditler, kaldı ki tehdit edenler de bellidir, hukukun ne kadar yara aldığının bir göstergesidir. Bunun bile üstüne kararlılıkla gitmek gerekir” dedi.

‘AŞI, NÜFUSUN TAMAMINA UYGULANMAYACAK MI?’

Başkan Gürel, açıklamalarını sürdürerek “Ülkemizde Covid-19 aşısı yapılmaya başlandı ve öncelikle riskli grupta bulunan 1,5 milyon sağlık çalışanımıza 2 doz olacak şekilde aşıların ilk dozları yapıldı. Sırada diğer riskli gruplar var. Yalnız sıkıntı, ilk etapta gelen 3 milyon doz aşının bu şekilde bitecek olmasıdır. Çünkü iki doz arasında 28 günlük bir süre vardır. Sağlık Bakanı da aşılarla ilgili ‘Sözleşmeler tamam ve hiç bir sıkıntı yok, 50 milyon doz aşımız da gelecek. 2 hafta içinde üç parça, 10 milyon aşı gelmiş olacak’ dedi. Peki, 83 milyon insanın yaşadığı ülkemizde iki doz halinde yapılacak olan aşıdan 166 milyon doza ihtiyaç vardır. Bu nasıl tamamlanacak? Ya da nüfusun tamamına uygulanmayacak mı? Çünkü böyle bir performansla hareket edilirse tüm vatandaşlarımıza bu aşının uygulanması, 2022 sene sonunu bulur. Bu da hem insanlarımızın bu salgınla mücadelesinin devam etmesine hem de ekonomik olarak ülkenin kaybına sebep olacaktır” dedi.

‘SALGINDAN KORUNUP NORMALLEŞMEK İSTİYOR’

Sözlerine son veren Başkan Gürel, “Bundaki sıkıntımız, hükümetimiz herkese ücretsiz olarak 5 maske dağıtma taahhüdünde bulunmuş ama maalesef becerememiş, sonra maksimum 1 TL olmak kaydıyla satışına izin vermişti. Yoksa ‘Biz bu aşı mevzusunun altından kalkamıyoruz’ deyip özel sektörün eline mi bırakılacak? Herkes kendi imkanlarıyla mı aşıyı tedarik edip aşı olacak? Birçok ülke aşılama konusunda bizden ilerde. İnsan sağlığı her şeyden önde gelir. İnsanlarımız dört gözle aşı olmayı bekliyor, bu sayede bu salgından korunup normalleşmek istiyor. Çünkü salgın nedeniyle insanlarımızın psikolojisi iyice bozuldu, esnaf bitme noktasına geldi, zorunlu kapatılan esnaf grubu yardımlarla ayakta kalıyor. Bu yüzden işsizlik de aldı başını gidiyor. Buna bir de pahalılık, elektrik, doğalgaz ve suya yapılan zamlar da eklenince yeter artık dedirtti” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜREL, ''AŞI,, NÜFUSUN, TAMAMINA, UYGULANMAYACAK, MI?'',
Yorumlar
Haber Yazılımı