Haber Detayı
13 Ağustos 2013 - Salı 12:56
 
GESOTİM Her an Göreve Hazır
GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman “Bizleri uzun zamandır tanıyorsunuz; kiminiz yakından, kiminiz daha uzaktan. 1999 yılından bu yana, çoğunuzla yollarımız bir yerlerde kesişti.
EKONOMİ Haberi
GESOTİM Her an Göreve Hazır

GESOTİM 14 Yaşında

GESOTİM Her an Göreve Hazır

GESOTİM asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz 17 Ağustos depreminde doğdu; Gölcük depreminin ardından yurt içi ve yurtdışında olan bir çok depremde hayat kurtardılar.

 

GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman “Bizleri uzun zamandır tanıyorsunuz; kiminiz yakından, kiminiz daha uzaktan. 1999 yılından bu yana, çoğunuzla yollarımız bir yerlerde kesişti. Kiminizin eşini, dostunu, ailesini veya okuldan arkadaşını, mahalleden tanıdığını, uzaktan akrabasını enkaz altından çıkardık, dağlardan indirdik, kaybolanları bulduk, çığlardan, sellerden çekip aldık. Kiminizin ise bu haberleri medyanın değişik kanallarından biraz şaşkınlık, biraz tebessüm ama hep koltukları kabartan bir takdir ve gurur duygusuyla izlediğinizi hissettik.

GÖLCÜK Arama Kurtarma Derneği GESOTİM olarak, “gönüllülük” ve “karşılıksız yardımseverlik” ilkeleriyle tam 13 yıldır durup dinlenmeden, varlığımızı adamaya karar verdiğimiz Türk Milleti ve Türkiye için çalışıyoruz. Sayısız kereler kendi sağlığımızı, hatta hayatımızı hiç tanımadığımız, hiç görmediğimiz, bir daha da hiç görmeyeceğimiz insanların acılarını bir nebze olsun dindirebilmek; onları içinde bulundukları zor, hatta ölümcül durumlardan çekip alabilmek için tehlikelere attık; bazen de sadece cenazelerini acılı ailelerine, yakınlarına verebilmek ve onların, sevdiklerine karşı son görevlerini yerine getirmelerini sağlayabilmek için yaptık bütün bunları.

Hiçbir zaman yorulmadık ve pişmanlık duymadık. Çünkü her seferinde yaptığımız fedakarlığın, çabanın, özverinin karşılığını, milletimizin en içten duyguları, duaları, güveni ve gözyaşları ile aldık. Öyle ki yüce milletimiz, duygularının içten bir ifadesi olarak bizleri, afetten afetede olsada, yılda 1 gün dahi hatırlansak da en güvendiği kurumların başına yerleştirdi. Siyasetin, medyanın, bürokrasinin ve diğer pek çok kurumun güvenilirliğinin en alt seviyelerde algılandığı dönemlerde milletimiz bizi bu en büyük onura da layık gördü.

HER AN GÖREVE HAZIR

Bu eşsiz onura her zaman layık olabilme kararlılığında olan GESOTİM, 14. yılımıza ulaştığımız bu günlerde tam 5 bölgede meydana gelebilecek afete müdahale edebilecek ekiplerini oluşturmuş ve her an göreve hazır olarak çalışmalarını sürdürmektedir. EKİM 2011 Büyük Van depremleri dahil toplam 183 arama ve kurtarma görevine katılmış, 126 insanın hayatının kurtarılmasında ve normal yaşam koşullarına nakledilmesini sağlamıştır.

Yardıma muhtaç olana her zaman elini uzatan GESOTİM, imkanlarını ve deneyimini, devletimizin yönlendirmesiyle gerektiğinde yabancı ülke topraklarında da kullandı. İRAN Depremi sonrasında süratle bölgeye giden GESOTİM ekibini, kurtarma çalışmaları sonrasında İran Cumhurbaşkanı teşekkürlerini ileterek fahri hemşerilik belgelerini takdim etti. İran Depremi’nde yine Türk insanının yardımseverliğini ve fedakarlığını bütün dünyaya gösterdi, Düzce, Bingöl, Afyon, ile Van 1 ve Van 2 Depremlerinde yaptığı başarılı kurtarmalar ile o günlerde kamuoyunda geniş yer aldı.

Rize Seli sonrasındaki çalışmalara 2 uzman hekim ve büyük bir tıbbi malzeme ile destek veren GESOTİM, imkanları elverdiği ölçüde Endonezya ve Pakistan depremlerinde İnsani yardım boyutunda Türk Kızılayı ile ortak paydaşımda yine üzerine düşeni eksiksiz yerine getirdi. Hatay’da Surıyeli vatandaşlarımızın soğuk şartlarda vatan topraklarımıza sığınmaları sonrasında 500 afet katalitik sobalarımızı insani yardım amacıyla Gölcük Belediyemiz ve Kaymakamlığımız adına Hatay’a yolladık.

Bir grup depremzede öncülüğünde kurulan GESOTİM 1999 yılından bu yana gerçekleştirdiği etkinliklerin neredeyse tamamında öncü ve lider bir kurum olarak çalıştı. Türkiye’de depremin merkezinden çıkarak gönüllü olarak doğal afetlerde arama ve kurtarma yapan ilk ekip oldu; bu görevi yurtdışında da gerçekleştiren ülkemizden çıkan ilk gönüllü ekip oldu; afetler ve arama - kurtarma konularında topluma özellikle kadın ve çocuklara kapsamlı eğitimler veren ilk gönüllü ekip oldu; bugüne dek Türkiye geneli ve KKTC Üniversitelerinde 330’un üzerinde seminer verdi ve 50.000’lerce insana ulaştı, yüzlerce kişiye ve resmi, özel, sivil ve askeri kurumlara sertifikalı arama ve kurtarma eğitimleri verdi.

 

LİDERLİK RUHUMUZ VAR

Öncülük, yol açıcılık, ufuk açıcılık ve liderlik ruhumuz; sorumluluk anlayışımız ve yurt ve insan sevgimizle birleşince başka pek çok projelere de imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Son derece çalışkan, nitelikli, fedakar ve gönüllü insan gücümüze dayanarak, yıllar içerisinde asli görevimiz olan arama ve kurtarma konularına ilave olmak üzere ülkemizde eksikliğini gördüğümüz pek çok farklı konuda da projeler gerçekleştirdik gerçekleştirmeye de devam edeceğiz.

Bizim anladığımız anlamda GESOTİM, yaşadığımız topraklara ve bu toprağın yüce ruhlu insanına karşı bir görev bilinci ve sorumluluğudur.GESOTİM’in son derece net tanımlı bir varlık sebebi, çalışma anlayışı ve özdeğerleri vardır ve görev süreçlerini de bu ilkeler çerçevesinde gönüllüleri eliyle yürütür. Gölcük AramA Kurtarma Derneği GESOTİM aslında bir şemsiye organizasyondur, ancak GESOTİM ruhu ve anlayışı gönüllüleri eliyle yaşayan, kendini sürekli geliştiren ve büyüyen, yeni beliren ihtiyaçlara ve imkânlara göre kendisini yeniden konumlandıran, sürekli bir dinamizmi olan, her hücresinde kendi içinde insiyatif kullanabilen canlı bir organizasyondur. Aslında GESOTİM’i  sıradışı kılan, benzerlerinden ayıran ve başarılı yapan da bu tercihtir.

GESOTİM, kendisine görev olarak seçtiği acil durumlarda arama ve kurtarma çalışmalarını en iyi şekilde yerine getirmeye gayret eden ve bu şekilde vatanına, milletine bir nebze olsun hizmet etmenin getirdiği iç huzuru ile kendi yaşam doygunluğunu ve kalitesini yükselten gönüllülerden oluşan tam anlamıyla insan odaklı bir kurumdur.

GESOTİM aslında kendisini var eden gönüllülerinin kimliğinde, duygularında, söyleminde, eyleminde vücut bulan, yaşayan bir kurumdur. Bu canlılığı ve ruhu nedeniyle GESOTİM’in yöntemleri ve tercihleri de ayetlerin meydana geldiği coğrafyaya ve ihtiyaçlara göre farklılıklar gösterir. Ancak operasyonlarımızın ve birimlerimizin ortak noktaları GESOTİM ruhunun en güçlü teması olan sorumluluk duygusu, karşılıksız yardım, yaşamın kutsallığına inanç, Anadolu’lu olmanın getirdiği içsel değerler, vatan ve millet sevgisi ve büyük önder Atatürk’ün tam bağımsız, öncü, bilime dayalı, devrimci ruhudur.

BİR AVUÇ İNSAN KURDU

GESOTİM'İ bir avuç depremzedenin kurması, bugün için bizlerin yürütmesi işin görünen kısmıdır. GESOTİM yabancılaşmaya ve bölünmüşlüğe karşı sonuna kadar direnme kararlılığında olan Türk Milleti’nin ortak bilincinin eşsiz bir ürünüdür. Bizler sadece bugün için bu düşüncenin uygulayıcıları ve koruyucularıyız. Milletimize ait olanın emaneten bizde olduğunu bir an bile aklımızdan çıkartmadan çalışmalarımızı sürdürürüz.

Sorun yaratan değil sorun üreten yapıda hareket eden GESOTİM, iyi kurgulandıkları ve kendi konularında bilinçli bir şekilde çalıştıkları taktirde, sivil toplum örgütlerinin son derece tehlikeli ve zorlu konularda bile etkin ve başarılı olabileceğini ispat etti. Aslında konuyu incelerken hep 17 Ağustos 1999 sonrası kurulan arama kurtarma ekiplerinin sayısından bahsederiz, oysa GESOTİM sadece arama kurtarma konusunda değil, dinamik yapıları ve süratli karar mekanizmaları ile sivil toplum örgütlerinin ve sivil inisiyatif kullanmanın ne kadar etkin ve başarılı, daha doğrusu ne kadar gerekli olduğunu da bir kez daha göstermiş oldu. Bugün demokrasinin vazgeçilmezlerinden kabul edilen örgütlü bir sivil toplum ve sivil toplum kuruluşu söylemleri bile, geniş anlamıyla kamuoyunun bilincine GESOTİM’in yaptığı başarılı çalışmalar sonrasında girdi.

GESOTİM’in yaptığı yüzlerce arama ve kurtarma çalışmasına ilave olarak, acil durum yönetimi konularında kurumlara diyaloglar kurmaktadır. Bugünün GESOTİM’i bu yönde yaptığı ulusal ve uluslararası ölçekteki büyük ve prestijli projelerle geleceğin GESOTİM’inin nasıl olacağına dair de önemli sinyaller vermektedir.

GESOTİM’i var eden oğullarınız, kızlarınız, kardeşleriniz olan bizler, nasıl en kazlardan, sellerden, çığlardan, dağ kazalarından bir can daha kurtarabilmek için, yüzlerce kez oradan oraya koştuysak ve çalıştıysak, yüce Devletimiz ve asil Milletimiz için, Vatanımız için de koşmaya, çalışmaya, hem de hiç durmamacasına, hiç yorulmamacasına koşmaya ve çalışmaya kararlıyız.

GESOTİM ailesi, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da İnsanların acı çekmemesi için insanlık adına çalışmalarına devam edecek ve bilim ile akıl yolundan hiçbir zaman ayrılmayacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GESOTİM, Başkanı, Necmi, Kocaman, “Bizleri, uzun, zamandır, tanıyorsunuz, kimini
Yorumlar
Haber Yazılımı