Haber Detayı
14 Nisan 2021 - Çarşamba 15:10
 
ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI
Yeni tedbirlerin hayata geçirilmesiyle birçok iş kolu da iş yerleri yeniden kapatıldı. Yaşadıkları olumsuz ekonomik durumu özetleyen Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, hükümetten 7 maddelik destek talebinde bulundu
EKONOMİ Haberi
ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Kocaeli Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kadir Durmuş, “Vaka sayılarının artması sonrası tabi ki bir kapatma bekleniyorduk. En yüksek vakaları yaşıyoruz. Esnaf dikkat etti ama vatandaş özenli davranmadı. Herkes üzerine düşen görevi yapsaydı bu hallere gelir miydik? Tabi ki gelmezdik. İngilizler normalleşmeye başladı. Keşke hiç açılmasıydı daha iyi olurdu. En azından vaka sayıları bu kadar artmazdı.

17 BİN ESNAFIMIZI ETKİLEDİ

Başladığından beni bilim kurulunun söyledikleri dinlenmeliydi. İyileşenler sonradan vefat ediyor. 45-50 gün evvelki duruma bakın, bir de şimdiki duruma bakın. Bize üye 55 bin esnaf bulunuyor. Lokantacı, kahveci, spor merkezi, düğün salonu gibi 17 bin esnafımız bu son kapatmadan nasibini aldı. Bu bilinen üye esnaflarımız. Bir de üye olmayan esnaflarımız var.

ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI
Bir yılı aşkın süredir büyük sıkıntı yaşayan, iş yerleri kapalı olan ve faaliyetleri sınırlandırılan esnafımız kontrollü normalleşme süreci bile birlikte tam rahat nefes alacak derken, vaka sayılarının artması sebebiyle yeni bir kapanma ile karşı karşıya. Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları biriken esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı.

ESNAFIN HÜKÜMETTEN İSTEKLERİ

Teşkilatımıza bağlı 415 meslek dalında pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımıza destek verilmeli. Hükümetten isteklerimiz şöyle;

Esnafımız gelir vergisi, stopaj gibi tüm vergilerden muaf olmalı.

Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı.

İşverene ve çalışanlara ekonomik destek verilmeli.

SGK primleri devlet tarafından karşılanmalı.

Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli.

Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz olarak ertelenmeli.

Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar destekler sürdürülmeli” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ESNAFIN, DAYANACAK, GÜCÜ, KALMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı