Haber Detayı
13 Aralık 2014 - Cumartesi 12:13
 
CHP KENTSEL DÖNÜŞÜME TEMKİNLİ !
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü mahalle temsilcileriyle kahvaltı programında bir araya geldi. CHP örgütü kentsel dönüşümle ilgili açıklama yaparak "Soruların ve çıkması muhtemel diğer sorunların çözümü hukuken gösterilmeden ve çözülmeden bu projenin desteklenmesi veya onay verilmesinin CHP açısından söz konusu olmadığını bütün kamuoyun bildiriyoruz dedi.
ASAYİŞ Haberi
CHP KENTSEL DÖNÜŞÜME TEMKİNLİ !

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü mahalle temsilcileriyle kahvaltı programında bir araya geldi. Parti binasında gerçekleşen programa İl Başkanı Yalçın Kuşkan, İlçe Başkanı İsmet İşeri, Gençlik Kolları Başkanı Murat Uzuner, CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, parti yöneticileri ve mahalle temsilcileri katıldı.
“HALKLA İÇ ÇE OLACAĞIZ”
Programda konuşma yapan İlçe Başkanı İsmet İşeri örgütün kılcal damarlarının mahalle temsilcilikleri olduğunu kaydetti. İşeri mahalle temsilcilerine büyük görev düştüğünü belirterek “Sizler çalışmazsanız bizlerin başarılı olma imkanı yok. Mahalle temsilcileri örgütün kılcal damarlardır. Seçimde başarılı olmak için sandıklara sahip çıkmak gerekir. Bizler bir istişare toplantısını yapacağız ve sandık görevlilerini sizden belirlemenizi isteyeceğiz. CHP’de herkesin çalışması gerekiyor” dedi. İktidar partisinin ‘CHP muhalefet yapmıyor’ sözlerini değerlendiren Başkan İşeri “Genel Başkanımızın her zaman arkasındayız. Ancak son günlerde yaptığı açıklamaları gönülden destekliyoruz. Özellikle bütçe açıkları ile ilgili yaptığı çıkış çok önemliydi. Ancak görsel medya yine bu haberlere yeteri kadar yer vermedi. Bize düşen görev ise halkla iç içe olmak ve anlatmak. Çalıcağız halkımıza anlatacağız. Bize ihtiyaç var” dedi.
“PROJEYE ONAY VERİLMESİ SÖZ  KONUSU BİLE DEĞİL”
CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin yılmaz ise yaptığı konuşmada kentsel dönüşüme değindi. Yılmaz toplumda tüm partilerin, tüm STK’ların kentsel dönüşüme tam destek verdiği olgusu yaratıldığını ifade etti. Yılmaz halkın kafasında sorun işaretleri olduğunu belirterek konuyla ilgili açıklama yaptı. Yılmaz “Hepinizin bildiği üzere tüm ülkede olduğu gibi Gölcük’te de bir kentsel dönüşüm projesi gündemi meşgul etmektedir. Bu proje konusunda gerek konuyu gündeme getiren yerel yöneticilerde gerekse vatandaşlarda yeterli bilgi olmadığından kamuoyuna bir bilgi kirliliği yaşanmaktadır. Özellikle bu bilgi kirliliği nedeni belediye yetkilileri tarafından kamuoyuna gerekli bilgi verilmeden bu projenin gerekliliğini sadece deprem korkusuna dayandırmalarından kaynaklanmaktadır. Örneğin Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş bu konuyla ilgili olarak gerek siyasi partileri gerekse sivil toplum örgütlerini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerinde kentsel dönüşüme ilişkin olarak gerek binaların durumları gerekse esnaf ve konut sahiplerini rahatlatacak bilgileri vermeden sadece genel konuşmalar yapmıştır. Fakat bu ziyaretler sonrasında sanki ziyaret ettiği bütün kurumlar tam destek vermiş gibi bir izlenim kamuoyun yansımıştır. Oysa ortada henüz bir proje olmadığı gibi bu girişimin dayanağı olan afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında ki 6306 sayılı kanunun bir çok maddesi de anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Biz konuyla ilgili meclis toplantısında bir önerge sunmuştuk. Bu önergeye cevabın yazılı şekilde cevap verilmesini bekliyoruz. Bu soruların ve çıkması muhtemel diğer sorunların çözümü hukuken gösterilmeden ve çözülmeden bu projenin desteklenmesi veya onay verilmesinin CHP açısından söz konusu olmadığını bütün kamuoyun bildiriyoruz.
GÜNDEMİ DEĞİŞTİRİYORLAR
İl Başkanı Yalçın Kuşkan  konuşmasında kentsel dönüşümü değerlendirdi. Kentsel dönüşümün gerekli olduğunu ancak insanların mağdur olabileceğini ifade etti. Kuşkan “Öncelikle belediye başkanının partimizi ziyaret ederek konuyu paylaşmasından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu davranış önemli. Ancak burada insanların kafasını kurcalayan problemler var. Bu kadar esnaf var. Bu insanlar nerede dükkan bulacak, işlerine devam edebilecek mi?. Bu soruların önce cevaplandırılması gerekiyor. Ciddi sıkıntılar var. Yeni binalar var. Bu binaların yıkılması doğru mu? CHP hukuka aykırı ve insanları mağdur edecek hiçbir çalışmanın içinde olmaz. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum.” Dedi. Kuşkan daha sonra gündemin bilinçli olarak değiştirildiğini ifade ederek “Bildiğiniz gibi Osmanlıca dersinin zorunlu olması konusu var. Bunlar aslında sarayı unutturmak için gündemi değiştiriyorlar. Yeni gündem Osmanlıca. CHP karşı çıkarken cepheden karşı çıkmıyor dikkat edin. Hepimiz Osmanlı bakiyesi olduğumuzu kabul ediyoruz. Türkiye’de fen bilimleri ve matematik konusunda oldukça kötü bir durumdayız. Bunlar varken neden Osmanlıca dersi zorunlu olsun. Osmanlıca öğrenmeye gerek yok” dedi. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhuriyet, Halk, Partisi, İlçe, Örgütü, mahalle, temsilcileriyle, kahvaltı, pro
Yorumlar
Haber Yazılımı