Haber Detayı
08 Mart 2021 - Pazartesi 16:26
 
BAŞKAN SEZER ''KADINLARIMIZ TOPLUMUN YAPI TAŞIDIR''
8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Tarafından Gölcük Anıtpark'ta düzenlenen törenle Dünya Emekçi Kadınlar günü anıldı. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer; “kadınlarımız toplumun yapı taşıdır. Kadınlar aile olarak kabul edersek ailenin de oluşmasını sağlayan kadınlarımızdır. Bizde hep kullandığımız bir söz var yuvayı dişi kuş yapar. Dişi kuş yaptığı gibi aynı zamanda olan oluşumda esasında kadınlarımız devletin ve milletin temelini oluşturmaktadır “dedi.
GÜNDEM Haberi
BAŞKAN SEZER ''KADINLARIMIZ TOPLUMUN YAPI TAŞIDIR''

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi başkanı Nurten Turnalı ve yönetimi Tarafından Gölcük Anıtpark'ta tören düzenlendi. Düzenlenen törene Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert,  Siyasi Parti İlçe Başkanları, Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Başkanı Nurten Turnalı, Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral ve çok sayıda davetliler katılım sağladılar.

KADIN  TOPLUMU OLUŞTURAN EN BÜYÜK HALKADIR
Tören çelenk sunumu ardından saygı duruşunun ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve öneminden önce Gölcük Merkez Mahallesi Muhtarı Melahat Gökdeniz tarafından kadın olmak adlı şiiri okudu. Daha sonra Törende günün anlam ve önemini belirten açıklamayı Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Başkanı Nurten Turnalı; “dünya kadınlar günü günümüzde kadınlar açısında farklı bir gündür. Kadın haklarının kazanılmasında, nerelerden başlanıldığını ve bu günlere nasıl gelindiğinin hatırlanması bağlamında bu gün özel bir gündür. Bu gün kadınlar arasında bir dayanışma günüdür.

Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Hayata geçiren projelerle, geleceğin kadınları, anneleri olan kız çocuklarımızın eğitimine önem vermekte. Kadın hakları, aile ve çocuk eğitimi gibi pek çok konuda, gerek devletimiz gerek sivil toplum kuruluşlarımız tarafından eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Kadınlar, bizim topraklarımızda hem toplumun hem ailenin temelidir. Bir anne, bir eş, bir evlat, olarak kadın toplumu dönüştüren ve istikamet verendir” dedi.

KADINLARIMIZ TOPLUMUN YAPI TAŞIDIR
Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer; “kadınlarımız toplumun yapı taşıdır. Kadınlar aile olarak kabul edersek ailenin de oluşmasını sağlayan kadınlarımızdır. Bizde hep kullandığımız bir söz var yuvayı dişi kuş yapar. Dişi kuş yaptığı gibi aynı zamanda olan oluşumda esasında kadınlarımız devletin ve milletin temelini oluşturmaktadır. Bizim güzel Türkçemizde ana dilimiz ana vatanımız diyen bu güzel dilimizi bir arada tutan kadınlarımızdır. Bu gün eğitim, kültür, spor ve hayatın her alanında, siyaset alanında ve diğer tün alanlarda bunlar kadınlarımız sayesindedir. Bu gün istiklalimizin kazanılmasında yine kadınlarımız ön plandadır. Bu gün kadınlarımız Cumhuriyet döneminde elde edilen kazanımlarla çok daha ileri noktaya geldi” şeklinde ifade etti.

KADINA ŞİDDET ÇOK YÜKSEK
Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut; “bu gün çok daha pozitif önemli hususlardan bas etmek isterdim. Ama bir insanlık suçu olarak dediğimiz kadına şiddet konusu maalesef çok iyi bir performansa sahip değiliz. 2020 verilerine baktığımız zaman 400 üzerinde kadınımız bunu özellikle vurguluyorum, yakınları tarafından, eşleri tarafından, babaları veya kardeşleri tarafından hayatlarına son verilmek zorunda kalmışlar.  Bu üzerinde düşünülmesi ve tartışılması gereken bir konudur. 400 kadınımız 2020 yılında maalesef şiddetin mağduru ve kurbanı olmuştur. Bunun önlenmesi için 1999 tarihinde birleşmiş milletlerde kabul edilen kadına şiddetin önlenmesi konusundaki protokol daha sonra hükümetimiz ve devletimiz tarafından kabul edilmiş ve uygulamaya sokulmuştur. Bununla ilgili birçok yenilikler gündeme getirilmiştir. Yasal mevzuatların değişiklikleri yapılmış kadına şiddetin önlemesi konusunda birçok yasal metni yürürlüğe sokmuş. Bu anlamda her adliyede bu hususlara bakan özel cumhuriyet savcıları görevlendirilmiş. Kolluk biriminde sadece bu işlerle ilgilenen aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetle ilgili konuları takip eden özel birimler kurulmuştur. Birde KADES uygulaması var. Şu anda 1 milyon 600 bin kişi bu programı indirmiş. Bunu indirmeyen kadınlarımız bunu indirmesini tavsiye ediyoruz” dedi. Resim sergisinin ardından tören son buldu.

Fahri Haner  

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, SEZER, ''KADINLARIMIZ, TOPLUMUN, YAPI, TAŞIDIR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı