Haber Detayı
25 Şubat 2021 - Perşembe 20:04
 
BAKAN KOCA'' VAKA SAYIMIZ ARTMAYA DEVAM EDİYOR''
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sona erdi.
SAĞLIK Haberi
BAKAN KOCA'' VAKA SAYIMIZ ARTMAYA DEVAM EDİYOR''

Sağlık Bakanı Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar:

''Elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalıştık. Artık küresel salgının sosyal hayata etkileri ve normalleşmeyi önceleyen bir döneme geçiyoruz, yerinde karar dönemi. Kendi aşımızı üretme konusunda çok önemli mesafele aldık. İlk dozu olanların 2. dozları garantide. İlk doz aşıyla koruma başlamıyor. 42 gün korunmak zorundayız. Yeterince yüksek hızda ve sistematik olarak aşı programını uygulamış olsak da nüfusa oranla daha katetmemiz gereken çok yol var.  Aşılamada yaklaşık 1,5 milyonu ikinci doz olmak üzere 8 milyon seviyesine ulaştık. Aşılama planındaki ilk aşamanın sonuna yaklaştık.

Aşı tedariğinde her an aksaklık yaşanabilir ve program kesintilere uğrayabilir. Bunu yaşamamanın tek yolu aşımızı üretmektir. Vaka sayılarındaki artış, bazı illerimizin diğerlerinden daha geç normalleşme sürecine geçmesine neden olabilecek. Ülkemizde her geçen gün sayısı artan mutasyonlu virüsü dikkate almak mecburiyetindeyiz.

KADEMELİ NORMALLEŞME NASIL OLACAK?

 Yerinde karar dönemiyle birlikte kurallara uyum konusunda güvenlik kuvvetlerimiz denetimleri artıracak. Risk durumlarına göre iş kollarımızın faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulumuzun çalışmasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinemize arz edeceğim.

ÜCRETSİZ AŞIYA FATURA İDDİASI

Ticari sır olarak kalması gereken bilgiler ifşa edildi. Aşı savaşının olduğu bir dünyada, üretici firma aşıyı bedava bağışlar mı, bunun akılla izahı var mı? Vatandaşımız bunu çok iyi bilsin, biz aşıyı dünyadaki bütün ülkelerin aldığı fiyattan en ucuza alan ülkeyiz, bu iddiamın arkasındayım. Aracı firmaya tek kuruş ödenmemiştir.  Erişebileceğimiz her aşıya erişmek istiyoruz, kimseye ayrıcalık tanımıyoruz. 

Aşının gelişini etkilemek için neden uğraşıyoruz? Hassas konuyla ilgili muhalefet lideri bana soru sorabilirdi. Aşının siyaset arenasına taşınmaması için kararlı olacağım.

KADEMELİ NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇİŞ

Tam kapanma gibi bir durum düşünmüyoruz ama vaka sayılarının arttığını görüyoruz, mutasyonunda bazı illerde arttığını görüyoruz. Şu ana kadar 49 ilde mutasyonlu virüs tespit edildi. Türkiye'ye özgü mutant virüs görülmedi ama bulaşıcılığın daha da arttığını çok rahat söyleyebiliriz. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAKAN, KOCA'', VAKA, SAYIMIZ, ARTMAYA, DEVAM, EDİYOR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı