Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
fin yapı
medar
artwood
GÜNDEM Haber Girişi: 26.04.2021 - 16:08, Güncelleme: 31.05.2021 - 18:17

''ABD BAŞKANININ YAPTIĞI AÇIKLAMAYI KINIYORUZ''

 

''ABD BAŞKANININ YAPTIĞI AÇIKLAMAYI KINIYORUZ''

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak tanımlamasına tepkiler dinmiyor. Bir tepkide TEMAD Gölcük şubesinden geldi.
TEMAD Gölcük Şubesinden yapılan açıklama; ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 yılında, Ermenilere “soykırım” yapıldığına dair, tarihi gerçeklikten uzak, ön yargılı ve siyasi hesaplara dayanan açıklamasını kesinlikle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. 1915 Ermeni tehciri/zorunlu göç kararı, Ermenilerin çıkardıkları isyanlar ve ülkemizi işgal eden Rus ordusuyla yaptıkları işbirliğine karşı alınan ve günün şartları içinde kaçınılmaz olan bir karardır. Tarihi olaylar; gerçeğe aykırı, bilimsel ve hukuksal temele dayanmayan bir takım cümlelerle açıklamalarla çarpıtılamaz. ABD Başkanı Wilson, Ermeni iddialarını araştırmak üzere 1919 yılında General James G. Harbord başkanlığındaki askeri heyeti Doğu Anadolu ve Güney Kafkasya'daki durumu tetkik etmek üzere bölgeye göndermiştir. Heyet tarafından yapılan kapsamlı incelemeler sonucunda, Türk tezleri ve Ermeni iddialarına ilişkin hazırlanan raporda “iddia edildiğinin aksine bölgede Ermenilerin hiçbir zaman çoğunluğu oluşturmadığı ve Türkler tarafından Ermenilere karşı 'soykırım' olarak nitelendirilebilecek hiçbir eylemin gerçekleşmediği” tespit edilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 Mart 1922 tarihinde TBMM’de yaptığı konuşmasında 1915 olayları hakkında, “Ermeni milletinin gerçek çıkarlarından ziyade dünya kapitalistlerinin ekonomik çıkarlarına göre halledilmek istenen mesele” olduğunu ifade etmiştir. Devletimiz 1915 olaylarıyla ilgili arşivlerini uluslararası incelemelere ve tarihçilere açmasına rağmen, Ermenistan arşivlerini tarihçilere açmak yerine siyasi baskılar ve tarihe aykırı beyanlarla bir sonuç almaya çalışmaktadır. ABD Başkanı'nı söz konusu açıklamaları nedeniyle kınarken, asılsız iddialarla siyasi kazançlar elde etmek için tarihi olayları çarpıtmaya çalışmak yerine, kendi ulusal arşivlerinde yer alan Ermeni olaylarına ilişkin belge ve raporlar ile devletlerini kurarken Amerika kıtasında yoğun bir şeklide yaşayan Kızılderililere neler olduğunu, Vietnam’da, Ortadoğu’da, Afganistan’da yaptıklarını incelemeye davet ediyoruz.
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak tanımlamasına tepkiler dinmiyor. Bir tepkide TEMAD Gölcük şubesinden geldi.

TEMAD Gölcük Şubesinden yapılan açıklama;

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 yılında, Ermenilere “soykırım” yapıldığına dair, tarihi gerçeklikten uzak, ön yargılı ve siyasi hesaplara dayanan açıklamasını kesinlikle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.
1915 Ermeni tehciri/zorunlu göç kararı, Ermenilerin çıkardıkları isyanlar ve ülkemizi işgal eden Rus ordusuyla yaptıkları işbirliğine karşı alınan ve günün şartları içinde kaçınılmaz olan bir karardır.
Tarihi olaylar; gerçeğe aykırı, bilimsel ve hukuksal temele dayanmayan bir takım cümlelerle açıklamalarla çarpıtılamaz. ABD Başkanı Wilson, Ermeni iddialarını araştırmak üzere 1919 yılında General James G. Harbord başkanlığındaki askeri heyeti Doğu Anadolu ve Güney Kafkasya'daki durumu tetkik etmek üzere bölgeye göndermiştir. Heyet tarafından yapılan kapsamlı incelemeler sonucunda, Türk tezleri ve Ermeni iddialarına ilişkin hazırlanan raporda “iddia edildiğinin aksine bölgede Ermenilerin hiçbir zaman çoğunluğu oluşturmadığı ve Türkler tarafından Ermenilere karşı 'soykırım' olarak nitelendirilebilecek hiçbir eylemin gerçekleşmediği” tespit edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 Mart 1922 tarihinde TBMM’de yaptığı konuşmasında 1915 olayları hakkında, “Ermeni milletinin gerçek çıkarlarından ziyade dünya kapitalistlerinin ekonomik çıkarlarına göre halledilmek istenen mesele” olduğunu ifade etmiştir.
Devletimiz 1915 olaylarıyla ilgili arşivlerini uluslararası incelemelere ve tarihçilere açmasına rağmen, Ermenistan arşivlerini tarihçilere açmak yerine siyasi baskılar ve tarihe aykırı beyanlarla bir sonuç almaya çalışmaktadır.

ABD Başkanı'nı söz konusu açıklamaları nedeniyle kınarken, asılsız iddialarla siyasi kazançlar elde etmek için tarihi olayları çarpıtmaya çalışmak yerine, kendi ulusal arşivlerinde yer alan Ermeni olaylarına ilişkin belge ve raporlar ile devletlerini kurarken Amerika kıtasında yoğun bir şeklide yaşayan Kızılderililere neler olduğunu, Vietnam’da, Ortadoğu’da, Afganistan’da yaptıklarını incelemeye davet ediyoruz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yenigolcuk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.