Yazı Detayı
10 Nisan 2021 - Cumartesi 22:34
 
İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE TÜKETİCİ HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ ?
Çetin KOCATÜRK - TÜKODER BAŞKANI
 
 

Sosyal mesafenin korunmasını gerektiren Koronavirüs (COVID-19) salgını ile birlikte tüketici alışkanlıkları büyük değişime uğradı. 7’den 70’e herkes ihtiyacını alternatifi olmayan alışveriş bir yöntemi haline gelen online alışveriş ile karşıladı. Öyle ki yapılan araştırmalara göre e-ticaret hacminde yüzde 52’ye varan artış gerçekleşti. Bununla birlikte kimi tüketiciler halen e-ticaret platformlarına “güvensiz” gözüyle bakmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar da internet alışverişlerinde güven probleminin olduğunu ortaya koyuyor.
Tüketiciler ödemesini yaptıkları ürünün teslim edilmesi veya tarife uyması noktasında endişe duyuyor. Bu nedenle sosyal mesafeyi koruyamamak pahasına fiziksel mağazalarda saatler süren alışverişle ihtiyacını karşılayabiliyor. Oysa 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ve bu doğrultudaki ikincil düzenlemeler, tüketicilerin haklarını kapsamlı bir şekilde koruyor. Üstelik salgın sürecinde tüketici hakları güçlendirildi. İnternet alışverişlerinizdeki haklarınıza gelin birlikte göz atalım.
Cayma Hakkı ile İade Gerçekleştirebilirsiniz
Cayma hakkını, bir tüketicinin internet alışverişlerindeki en büyük güvencesi olarak da niteleyebiliriz. TKHK madde 48/3 gereği mal satışları bakımından taahhüt edilen süre 30 günü geçemez. Cayma hakkı, tüketicilere satın aldıkları üründen 14 gün içerisindeki hiçbir koşula bağlı kalmadan iade edebilme imkânı sunar. Tüketicinin cayma hakkını kullandığı tarihten itibaren, satıcı 10 gün içerisinde aldığı toplam bedeli tüketiciye iade etmek durumundadır. COVID-19 nedeniyle alınan tedbirler kapsamında stok olmaması nedeniyle siparişin teslim edilmesi mümkün olmadığında satıcı tüketiciye durumu üç gün içinde yazılı olarak bildirmeli ve bedeli iade etmelidir.                            Tüketicinin cayma hakkı bulunmayan ürünler şöyle:

Kişiye özel olarak üretilen veya özel hale getirilen ürünler

Mayo, iç çamaşırı veya kozmetik gibi hijyenik açıdan hassas ürünler

DVD ve CD gibi çoğaltılabilecek ürünler

Kitap ve dergi gibi basılı ürünler

Yazılım programları

Son kullanma tarihine sahip, çabuk bozulma riski taşıyan ürünler

Mücevherat

Uçak biletleri, tur ve otel hizmetler

 

 
Etiketler: İNTERNET, ALIŞVERİŞİNDE, TÜKETİCİ, HAKLARINIZI, BİLİYOR, MUSUNUZ, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı