Reklamı Geç
HABER DETAY
ÇINARLIK MEYDANI'NDA ÇÖMLEK YAPTI
4. Uluslararası Seramik Sempozyumu devam ediyor Çömlek Ustası Çınarlık Meydanı’nda
25 Mayıs 2014 - Pazar 21:11
GÖLCÜK

4. Uluslararası Seramik Sempozyumu devam ediyor

Çömlek Ustası Çınarlık Meydanı’nda


Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi'nin birlikte yürüttüğü 'Gölcük Vizyon 2023' projesi kapsamAında ‘4. Uluslararası Seramik Sempozyumu’ çerçevesinde  ‘Çömlekçi Tornası ile Şekillendirme’ adlı etkinlik gerçekleştirildi.


Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğr. Gör. Dr. Şerif Günyar tarafından düzenlenen ‘Çömlekçi Tornası ile Şekillendirme’  adlı etkinliğe Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mine Can, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol, Seramik Sanatçısı Nurçin Tekeş, öğrenciler ve ilçe halkı katıldı.


Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğr. Gör. Dr. Şerif Günyar, “Gölcük halkına seramik sanatını tanıtmak istiyoruz” dedi. Gölcük’e geldiğinden çok memnun olduğunu ifade eden Günyar,  ilk etapta çocukların çamurdan korktuğunu, sonra tezgâhın başına geçmek için sıraya girdiğini ve en sonunda da çocukların çömlek sanatını çok sevdiklerini söyledi.


Çocukların çamur tornasına bayıldığını belirten Günyar, “Çamur tornasının dönmesi çocukları bir nevi hipnotize eder” dedi. Günyar, sanatçı olarak görevimiz;  insanlara sanatı sevdirmek, halkın sanata ilgisini arttırmak ve sanatımıza sahip çıkmak olduğunu vurgulayarak sözlerini noktaladı.


Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Uluslararası Seramik Sempozyumu Gölcük’ümüze ve bölgemize mükemmel bir katkı sağladı” dedi. Bugünkü etkinliğe halkın da katılmasının ayrı bir güzellik sağladığını açıklayan Ellibeş, insanlarımızın her yaş grubundan gelip çömlek sanatımızı ve sanatçımızı izleyebildiğini ayrıca isteyenlerini tezgâhın başına geçip çamurla uğraşabildiğini söyledi.


Ellibeş, “Uluslararası Seramik Sempozyumu ile üniversitedeki gençlerimizin seramik sanatçılarıyla fikir alış verişi yapmaları daha doğrusu gençlerin ustalarıyla bir araya gelerek kendilerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır” dedi. Emek veren ve katkı sunan herkese teşekkür ettiğini belirten Ellibeş, etkinliğin başarıyla sonuçlanmasını temenni ediyorum diyerek konuşmasına son verdi.


Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mine Can, ‘Çömlekçi Tornası ile Şekillendirme’ adlı etkinliğin sakin ve huzurlu geçtiğine değinerek konuşmasına başladı.


Can, etkinliğin öğrenciler için hayatları boyunca alacakları bir ders olduğunu,  sanatçıların okulda gösterilmeyen farklı teknikler kullandığını, bu tekniklerin öğrencilerimize çok büyük zenginlik katacağını vurguladı.  Can, etkinliğin öğrencilerimiz için büyük bir şans olduğunu söyleyerek konuşmasını noktaladı.


Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol, “ ‘Çömlekçi Tornası ile Şekillendirme’ adlı etkinlik çocuklar ve Gölcük halkı tarafından büyük bir ilgiyle izleniyor” dedi. Öğrencilerimizin yerli ve yabancı sanatçılarla bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu ifade eden Demirkol, sempozyumumuzun güzel geçmesini istiyorum diyerek sözlerine son verdi.


Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.