Haber Detayı
01 Kasım 2013 - Cuma 11:05
 
Okul kantinlerine sıkı denetim
Büyükşehir Belediyesi okul kantinlerini sıkı denetime tabi tutuyor
GÜNDEM Haberi
Okul kantinlerine sıkı denetim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi okul kantinlerine yönelik genel temizlik, hijyen konularında denetimler yapıyor. Denetimlerde okul kantinlerinde satışa sunulan gıda maddelerinin son tüketim tarihleri, muhafaza ve sergileme koşulları konularında gerekli incelemeler yapıldı. İncelemelerde bulundurulmaması gereken gıdalarla ilgili bilgilendirme ve uyarılarda bulundu.

 

ORTAKLAŞA YAPILIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü,  Zabıta Daire Başkanlığı denetim personelleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlükleri denetim ekipleriyle beraber ilimizde bulunan okul kantinlerinin denetimleri yapıyor. Yapılan denetimlerde, genel temizlik ve hijyen konularında incelemeler yapılarak tespit edilen eksiklikler konusunda işyerinde çalışanlar bilgilendirildi.

 

ÇİĞ ET VE ÜRÜNLERİ YASAK

Ekipler Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca Obezite ile mücadele kapsamında başlatılan “Türkiye Sağlıklı  Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” gereği okul kantinlerinde satışı yasaklanan ürünlerle ilgili uyarılarda bulundu. Yetkililer çiğ et ve et ürünlerinin okul kantinlerinde bulundurulmaması, pişirilerek satışa sunulmaması gereken içecek ve yiyecekler hakkında bilgilendirmeler yaptı.

 

DENGELİ BESLENMELERİNE KATKI SAĞLANILIYOR

Denetimlerde enerji içecekleri, aromalı, gazlı içecekler, yapay soda, yağda kızartmalar, cipsler ve mısır çerezleri gibi ürünler ile ilgili kontroller de yapılarak bunların satışa sunulmaması gerektiği aktarıldı. Dengesiz beslenme ve obeziteyle mücadelenin etkin bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunabilmek ve çocuklarımızın güvenli gıdaya ulaşmasını sağlayabilmek amacı ile yapılan denetimlerde kantin işletmecilerinin mevcut kanun, yönetmelik ve genelgelere uygun faaliyet göstermeleri konusunda bilgilendirilerek uyarıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Büyükşehir, Belediyesi, okul, kantinlerini, sıkı, denetime, tabi, tutuyor
Yorumlar
Haber Yazılımı