Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 17:07
 
KAYMAKAM KARABULUT ''İLÇEMİZDE HASTA SAYISI YÜKSELİYOR''
Kaymakam Cengiz Karabulut, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, zoom üzerinden basın toplantısı düzenledi. Kaymakam Karabulut “Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de hasta sayısında artış var. Pandemi ile mücadele sadece birimler ile olmaz. Topyekûn mücadele etmeliyiz. İlçemizde Kadınlarda görülme oranı yükseldi. 1. Sırayı işçiler 2. Sırayı kadınlar alıyor. Bunun nedeni de düğünler, özel günler, altın günler” dedi.
SAĞLIK Haberi
KAYMAKAM KARABULUT ''İLÇEMİZDE HASTA SAYISI YÜKSELİYOR''

TOP YEKÜN MÜCADELE ETMELİYİZ
Kaymakam “Pandemi kurallarına uymak suretiyle pandemiye karşı aldığımız önlemleri basınla paylaşmak istedik. Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de hasta sayısında artış var. Pandemi ile mücadele sadece birimler ile olmaz. Topyekûn mücadele etmeliyiz. Bireyler kendilerini kontrol etmesi lazım. Kontrollü sosyal hayat ile bazı kurallarda gevşeme oldu. Lokantalar, restoranlar, çay bahçeleri kafeler açıldı. Vatandaşlar buralara gidiyor. Ancak son günlerde gördük ki sosyal, mesafe ve maske kuralına uyulmuyor. Sosyal mesafe, maske ve hijyene kesinlikle uymak zorundayız. Uzmanlar açıkladı. Aşının koruyuculuğu yüzde 60 ile 70 iken maskenin koruyuculuğu yüzde doksan. Kontrollü sosyal hayata alışmamız lazım”

YAŞAM SİTİLİ HALİNE GETİRELİM
Kaymakam Karabulut “Denetimlerde vurguluyoruz. Alanlarda doktorlar uyarıyor. Din görevlilerine sürekli bir anons yaptırıyoruz. Herkesin pandemiyi  yaşam sitili haline getirmesi lazım. Yaşam boyu diyet gibi algılayın. Bu süreci atlatana kadar maske mesafeye uyalım.
KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR
Kaymakam Karabulut “İlçemizde Kadınlarda görülme oranı yükseldi. 1. Sırayı işçiler 2. Sırayı kadınlar alıyor. Bunun nedeni de düğünler, özel günler, altın günleri. Bu süreçte akraba ziyaretleri ve kutlamalardan uzak duralım. Apartman ziyaretleri riski artırıyor. Ben dahil tüm arkadaşlarımız sahada çalışıyoruz. Denetimlerde vatandaşlarımızı uyarıyoruz” dedi.

PAZAR TİMİ KURULDU
Kaymakam Karabulut “Pazar yerleri tedbirleri tekrar gözden geçirdik. Tedbirleri yeniden üst seviyeye getirdik. Pazar denetim timleri kuruluyor. Sahayı gezerek olumsuzlukarı önlemeye çalışacak. İçerde buluna vatandaş sayısı belli denetlenecek. fazlasının alınmasına müsaade etmeyecek.  Zabıta ekipleri ateş ölçümü ve içerdeki kişilerin sayımını yapacak. Pazar alanına sosyal mesafeye uyulacak kadar kişi alınacak” dedi. 

HES KODU UYGULAMASI BAŞLADI
Kaymakam Karabulut “Kaymakamlık binamız dahil tüm kurumlarda HES Kodu uygulaması başladı.  Bizle kuralları en iyi şekilde uygulamaya gayret ediyoruz.  Basından ricamız daha tedbirli olmaları konusunda yazılarınızda yer verirmeniz. Vatandaşlarımız hasta ve taziye ziyaretleri doğum günü sosyal organizasyonlarını  kısıtlaması lazım. Devlet her hanenin başına bir kişi koyamaz” dedi.

VELİLER OKUL ÖNLERİNDE BEKLEMESİN
Kaymakam Karabulut “ Okullarımızda kademeli eğitime başladık. Pazartesi itibari ile ara sınıflarda 2 sınıf devam edecek. Okullarda tedbirler alındı sınıflar yarıya düşürüldü. Çocukla maske ile okula geliyor. Okullar temizleniyor. Öğrenci velilerimiziz giriş ve çıkış saatinde okul önlerinde yığılıyor. Çocuklarımız okullarda güvenli uzun süre kapıda beklemelerine gerek yok okul idaremiz ve emniyetimiz gerekli çalışmalarını yapıyorlar” dedi.

1 AYLIK KORONAVİRÜS BLANÇOSU
Kaymakam Karabulut “Kaymakamlığımız koordinasyonunda Covid-19 ile mücadele kapsamında pandeminin kontrollü seyri için gerekli denetimler, ilgili birimlerimizce aksatılmadan sürdürülmektedir. Bu kapsamda 01.10.2020 tarihinden itibaren başta park ve bahçeler ile açık alanlar; otobüs durakları; restoranlar, lokantalar, lokaller, kahvehaneler ve kafeler; market ve pazar yerleri olmak üzere ilgili diğer yerlerde sosyal mesafe ve maske kullanımı dahil uyulması gerekli kurallar yönünden yapılan denetimler sonucunda; 7 bin 935 iş yeri denetlenmiş, 11 iş yerine gerekli tedbirlere uymamaktan toplam 198.450 TL idari para cezası, 635 kişiye maske takma kuralını ihlal etmekten toplam 571.500 TL idari para cezası, 69 kişiye sosyal mesafe kuralına uymamaktan toplam 217.350 TL idari para cezası; 44 kişiye karantina kural ihlalinden (TCK Madde-195) 138.600 TL idari para cezası uygulanmış olup toplamda 33 kişi karantina yurduna yerleştirilmiştir. Bu süreçte kontrollü sosyal hayat denetim faaliyetleri gelecek günlerde de aksatılmadan sürdürülecektir” dedi.

YURT YENİDEN AÇILDI
İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular  “Karantinada olanların evden çıkmama konusunda kontrol yapıyoruz.  Zaman zaman vatandaşlarımız ihlal ediyor. İlçemizde ki yurt faaliyete geçti. Daha önce askeri personel kalıyordu. Yapılan değişiklikle ilçemizde kural ihlali yapanları yurtlara gönderiyoruz.  Aile içi bulaşmada azımsanmayacak sayıda. 1 kişi pozitifse aile bireylerine geçiriyor: Evde izolasyonu geçiremiyor. Evler uygun değilse yurtlarda kalmaya yönlendiriyoruz. Top yekün seferberlik hali. herkes kendi görev çerçevesinde vatandaşlarımızı uyarmalı” dedi.. 

KİŞİSEL EŞYALARI KULLANMAYIN
Çolular “ Son zamanlarda özellik Marmara bölgesinde vaka sayısı arttı.  Artış trendine girdik. Bunun sebebi yaz döneminde köye gidenlerin geri dönmesi. Ağustos ve Eylül' de il dışından gelenlerdi. Rutin taramalarda tespit etmiştik. Son zamanlarda aile içi bulaş çok fazla 2 sırada işyeri geliyor. Erkek bireylerde daha çoktu. 1 aydır kadınlarımızda artıyor. Bu konuda ev halkına sorumluluk düşüyor. Ortak alanları az kullanılsın ortak eşya az kullanılsın mutfak eşyaları, banyo malzemeleri mümkünse kişisel olsun” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAYMAKAM, KARABULUT, ''İLÇEMİZDE, HASTA, SAYISI, YÜKSELİYOR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı