Haber Detayı
08 Mart 2021 - Pazartesi 16:53
 
İYİ PARTİ 8 MARTI KUTLADI
İYİ Parti Gölcük ilçe Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan İlçe Başkanı Yardımcısı Ece Ergüder ve yönetimi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kapsamında parti binasında bir basın açıklamasını yaparak kutladılar. Basın açıklamasının ardında köyde emekçi kadınları ziyaretinin ardından Gölcük esnaflarını ziyaret ettiler.
GÜNDEM Haberi
İYİ PARTİ 8 MARTI KUTLADI

İYİ Parti Gölcük Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan İlçe Başkanı Yardımcısı Ece Ergüder ve yönetimi parti binasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kapsamın toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıya Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan il başkan yardımcısı Pelin Dönge katılımı ile Gölcük Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan İlçe Başkanı Yardımcısı Ece Ergüder ve yönetimi katılım sağladı.

Toplantıda açıklama yapan Gölcük Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan İlçe Başkanı Yardımcısı Ece Ergüder; “Bugün Dünya emekçi kadınlar günü. 8 Mart'ın bu isimle anılmasının bir hikayesi var. 1957 yılında 40.000 dokuma işçisi daha iyi şartlarda çalışmak için greve başladılar ancak müdahaleler sonucunda işçilerin fabrikada kilitli kalması ve akabinde çıkan yangın sonucu 129 kadın işçi yanarak can verdi. Bu olaya binaen bugün buradayız. 

Üzülerek görüyoruz ki aradan geçen yıllarda pek de bir şey değişmedi. 2021 yılında hala Türkiye'de cinsiyete dayalı ücret farkı 15. Bu demek oluyor ki kadınlarımız aynı işi yapan bir erkekten sadece kadın olmaları nedeniyle 15 daha az ücret alıyor. 2021 yılında kadınlarımız seçmenlerin yarısını oluştururken milletvekili adaylığında bu oran 30'un altına iniyor. Burada sayın genel başkanımızın 'kadın kotası' uygulamasının ne denli önemli olduğu karşımıza çıkıyor. Bizim partimiz hayır diyor. Kadını aktif hale getirmek zorundayız diyor. 

Çünkü biliyoruz ki kadın harekete geçerse tüm dünya harekete geçer. Bu yüzden partimizin tüm alanlarında çalışma ekibinin 25'inin kadın olması zorunluluğu bulunmakta. Çünkü biliyoruz ki Atamızın söylediği gibi "Kahraman Türk kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. Çünkü biliyoruz ki kadın olmak zor. Biliyoruz ki bir kadın hayatının her alanında emekçi. Biliyoruz ki tek bir gün biz kadınları anmaya, hatırlamaya asla yetmez. Elimizden geldiğince her gün kadınlarımız için çalışmaya devam edeceğiz. Elimizden gelenin fazlasını yapabilmek için her gün çaba göstereceğiz. 

Bu topraklar artık öyle bir hale gelmiştir ki; rastgele bir yere çiçek bıraksak bir kadının mezarına denk gelebilir. Her gün öldürülüyoruz. Her gün kadınlarımız katlediliyor. Buna bir son vermek için buradayız. Küçücük çocukların gözü önünde anneleri dövülmesin diye burdayız. O çocukların "anne!" Feryatları son bulsun diye. Kadınlara, doğaya, insana ya da hayvana fark etmeksizin tüm canlılara gerekli sevginin ve saygının verildiği yarınları diliyoruz. Bir sonraki 8 Martı neşeyle kutlamayı diliyoruz. Bir sonraki 8 Mart'ta öldürülmemeyi diliyoruz” şeklinde ifade etti. 

Ardından 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü programı kapsamında önce Nüzhetiye köyündeki kadınlarımıza gidildi. Kendi ekmeğini pişiren, hayvanlarına bakan emekçi kadınlarımıza yönelik programımızın akabinde yine Nüzhetiye köyünde bulunan kadın girişimcilerimiz tarafından açılmış Hona Gözleme Evi'ne ziyarette bulunuldu. Devamında Sumo TEKS'in emekçi kadınlarının gününü kutlamak amacıyla Gölcük Saraylı'da bulunan fabrikaya gidildi. Sonrasında İYİ Partili kadınlarımızla parti binamızda bir araya gelerek birlikte esnaf ziyareti yapıldı. 

Fahri Haner

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, PARTİ, 8, MARTI, KUTLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı