Haber Detayı
05 Ağustos 2015 - Çarşamba 13:40
 
İŞERİ “KENSEL DÖNÜŞÜME KARŞI DEĞİLİZ”
CHP ilçe Başkanı İsmet İşeri, CHP Gurup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz ve Mleclis üyeleri Kentsel dönüşümle ilgili parti binasında basın açıklaması yaptı. Başkan İşeri “Biz CHP olarak Kentsel dönüşüme karşı değiliz” dedi.
ASAYİŞ Haberi
İŞERİ “KENSEL DÖNÜŞÜME KARŞI DEĞİLİZ”

16 YIL BEKLEDİK

CHP İlçe Başkanı ismet İşeri “Belediye meclisinde görüşülen Kentsel dönüşümle ilgili Başkana yetki verilmesi konusunda Meclis üyelerim karşı çıkmıştır. Karşı çıkışın nedeni GÖLAŞ'tır. Bunun altında kimse başka bir şey aramasın. CHP Kenstel dönüşüme karşı değildir. Aksine tüm Gölcük'te kensel dönüşüm yapılmasını istiyoruz. 16 yıl Kentsel dönüşüm için bekledik. Üç ayda daha bekleyebiliriz. Kentsel dönüşüm yapılırken halka güven verilmeli”dedi.


HALKI BİLİLENDİRMEMİZ LAZIM
CHP Gurup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz yaptığı basın açıklamsında meclisn kentsel dönüşüm dışında bırakıldığını vurguladı. Yılmaz “Gölcük Belediye Meclisinin Ağustos  ayı toplantısında gündemin 3.maddesi olan ve Gölcük halkının neredeyse tamamını ilgilendiren Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Kapsamında, İşbirliği ve Ortak Hizmet Uygulamaları Amacıyla Belediye Başkanına Yetki Verilmesi” maddesi görüşülmüştür.

Bu gündem maddesi içeriği ve  meclisteki görüşmelere ilişkin olarak Gölcük halkını bilgilendirmenin bir zorunluluk olduğunu düşünerek bu basın açıklamasını yapmayı uygun bulduk”dediç

KENTİN 50 YILINI İLGİLENDİRİYOR
iYılmaz “ Basının aracılığı ile tüm kamuoyunun bilmesi gereken en önemli hususun CHP olarak çağdaş ve katılımcı bir Kentsel Dönüşümden yana olduğumuzdur. Özellikle 17 Ağustos 1999 tarihindeki acı ve üzüntü ile dolu bir depremi yaşamış olan Gölcük'te kalıcı, güvenli ve çağdaş bir yapılaşmanın yapılmasının zaruri olduğuna inanıyoruz. 

Ancak bu kentin en az 50-60 yıllık bir yapılaşmasını gerçekleştirecek böyle bir projeyi vatandaşı ve meclisi bir kenara bırakarak gerçekleştirmezsiniz.  Oysa meclis gündemine gelen maddenin içeriğine baktığınızda bu işin en önemli aşamaları olan;
-Hak sahipliği tespiti ve garimenkul değerlendirme
-Mevcut durum analizi
-Eylem planının hazırlanması
-Nazım imar planı ve uygulama imar planı ön taslaklarının hazırlanması
-Kentsel tasarım projesinin hazırlanması
-Mimari avan projelerinin ve statik,mekanik ve elektrik öneri raporlarının hazırlanması
-Matematik ve finansal modelinin oluşturulması 
-Nihai nazım imar planı ve uygulama imar planı taslaklarının hazırlanması
-Kentsel Tasarım projesinin hazırlanması
-Hak sahipleri ve uzlaşma görüşmelerinin ve sözleşmelerinin yapılması 
-Tüm verilerin ve sürecin coğrafi bilgi sistemi ortamına aktarımı.

DENETLENEMEYECEK
Yılmaz “İşlemlerinin tümüne ilişkin bu faaliyetlerin yapılması için belediye başkanı tarafından istenen yetki devrinin daha sonra da  belediyenin bir yan kuruluşu olan GÖLAŞ'a yetki devri yapılması istenmektedir. Yani yukarıdaki faaliyetlerin tümü belediyenin bir yan kuruluşu olan GÖLAŞ eli ile yapılacaktır.

Böyle bir yetki devri sonucunda ise belediye meclisinin denetleme yetkisi ortadan kaldırılmaktadır. Çünkü belediye meclislerinin belediyelerin yan kuruluşları olan şirketleri denetleme yetkisi yürürlükteki yasaya göre mümkün olmamaktadır.

Değerli Gölcük halkı; kentimiz yaşam alanlarını belirleyecek olan böyle bir önemli projenin yapım işinin gölcük halkını temsil eden belediye meclisinin bilgi edinme ve denetleme sahası dışına çıkarılması Hukukun özüne ve kamu yararına aykırılık teşkil etmektedir.

Biz meclis üyelerinin asli görevi bu kentte yaşayan vatandaşların haklarını ve çıkarlarını hukuk çerçevesinde korumak ve kollamaktır. Bu sorumluluğumuzu ise ancak belediye adına yapılan faaliyetlerin meclis denetimi altında yapılması halinde yerine getirebiliriz. Fakat belediye meclis toplantısında AKP üyelerinin oylarıyla kabul  edilen bu madde ile bu sorumluluğumuzu yerine getirmemiz engellenmek istenmektedir. Bu hususun Gölcük halkı tarafından bilinmesi önemli” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞERİ, “KENSEL, DÖNÜŞÜME, KARŞI, DEĞİLİZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı